fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Tereny pokopalniane coraz częściej dają zarobić

Adobe Stock
Spółki starają się nie tylko przywrócić gruntom pierwotne funkcje leśne, rolne czy wodne, ale i uczynić z nich nowe źródło profitów. Jednym z nich jest budowa farm wiatrowych i słonecznych.

Rośnie liczba spółek, dla których tereny pokopalniane nie są problemem, ale majątkiem mogącym zapewnić nowe wpływy. Tak może się stać m.in. ze 152 ha rekultywowanych gruntów poeksploatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg. Zainteresowała się nimi grupa PGE, która prowadzi na tym obszarze badania środowiskowe związane z budową jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych.

PGE ma już doświadczenie w zagospodarowywaniu terenów pokopalnianych. Należy do niej m.in. Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która zrekultywowała ponad 2,2 tys. ha terenów poeksploatacyjnych, z czego ponad 1,5 tys. ha zalesionych gruntów przekazała Lasom Państwowym.

Czytaj także: Rekultywacja terenów po energetyce to jedno z największych wyzwań

– Najbardziej spektakularnym efektem działań rekultywacyjnych w okolicach Bełchatowa jest góra Kamieńsk, która została usypana przez zwałowarki z 1,4 mld m sześc. nadkładu (piasku, żwiru, iłów oraz gliny) zebranego z kopalni Bełchatów – informuje biuro prasowe PGE.

Na szczycie tego wzniesienia znajduje się elektrownia wiatrowa o łącznej mocy 30 MW, składająca się z 15 wiatraków. Z kolei na północnym stoku usytuowany jest ośrodek sportu i rekreacji. Zimą udostępnia m.in. trasę narciarską, a latem trasy rowerowe.

– W planach jest rozbudowa istniejącej farmy wiatrowej i budowa nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych na pozostałych terenach rekultywowanych kopalni. Potencjał nowych turbin wiatrowych szacuje się na nawet 100 MW, z kolei szacunkowy potencjał fotowoltaiki to kolejne 100 MW – informuje PGE.

Dużymi terenami po kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego dysponuje ZA PAK. – Łączna powierzchnia gruntów zrekultywowanych i będących w trakcie rekultywacji wynosi ponad 8800 ha. Grunty były i są rekultywowane w kierunku rolnym, leśnym, wodnym, przemysłowym i rekreacyjnym – informuje Paulina Sakowska-Ludwiczak, specjalista ds. public relations ZE PAK. Dodaje, że grupa planuje wykorzystać część gruntów pod inwestycje związane z fotowoltaiką i farmami wiatrowymi.

Tauron Wytwarzanie realizuje program budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach należących do koncernu o łącznej mocy 75–150 MW. Obejmuje on kilka lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy. Projekty są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej. Są to przede wszystkim tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych.

Bogdanka w tym roku planuje rekultywację 2 ha hałdy odpadów wydobywczych. Realizowane prace obejmują przykrycie jej warstwą ziemi, wysianie traw i zasadzenie drzew. – Jest to element rekultywacji obiektu w ramach zagospodarowania hałdy do celów sportowo-rekreacyjnych – informuje biuro prasowe Bogdanki.

Do końca roku ma ruszyć produkcja maszyn górniczych i elementów do nich w Jastrzębskich Zakładach Remontowych (grupa JSW). Inwestycja realizowana jest na terenie po kopalni węgla kamiennego Krupiński. – W roku 2019 spółka rozpoczęła proces inwestycyjny związany z budową nowoczesnego obiektu budowlanego oraz jego wyposażeniem, gdzie będzie miała miejsce nowa produkcja. Łączny budżet projektu to ok. 94,5 mln zł – podaje Sławomir Starzyński, rzecznik JSW.

W KGHM jedyne tereny pokopalniane na powierzchni to hałdy pozostałe po budowie szybów górniczych i miejsca po zlikwidowanych placach szybowych. Jest ich kilkanaście. – Najczęściej tereny są zalesiane, ale za każdym razem prowadzona jest analiza dotycząca przeznaczenia tego terenu. Obecnie prowadzimy rekultywację terenu po Piaskowni Obora i planowane jest postawienie na nim farmy fotowoltaicznej – informuje Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji KGHM.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA