fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Archanioł Michał ma 182 karaty

W Rosji diamenty wydobywane są w dwóch regionach - obwodzie archangielskich i w Republice Sacha
Bloomberg
Największy diament Europy odkryty został w Rosji w obwodzie archangielskim. Otrzymał imię jednego z archaniołów.

W Rosji diamenty wydobywane są w dwóch regionach - obwodzie archangielskich, który geograficznie należy do Europy i w Republice Sacha (Jakucja) leżącej w Azji. Kamień o wielkości 181,68 karata został znaleziony w złożu im Griba w rejonie mezeńskim obwodu archangielskiego.

To największy diament znaleziony na terytorium europejskim i czwarty pod względem wielkości w Rosji w XXI w. Pozostałe trzy zostały znalezione w lejowatych odkrywkowych kopalniach lodowatej Jakucji.

Władze obwodu archangielskiego ogłosiły internetowy konkurs ma nazwę kamienia. Jak podaje agencja Nowosti, udział wzięło ponad 1500 osób. Jury pod przewodnictwem gubernatora Igora Orłowa wybrało propozycję mieszkańca Siewierodwinska Siergieja Prokopiewa. Zaproponował on nazwę Archanioł Michał, motywując to, że sam Archangielsk i cały obwód mają na patrona właśnie Michała. Duże diamenty powyżej 50 karatów to rzadkość. Największy diamentowy koncern Rosji - Alrosa znalazła ich w ciągu pół wieku ponad 300. Największe w odkrywkowych kopalniach Jakucji mających kształt gigantycznych lejów głębokich na pół kilometra.

Nazwy kamienia za czasów Rosji sowieckiej były wyłącznie politycznie. Pierwszy nazwany diament z Jakucji to „Fiestiwalny" z 1959 r. nazwany tak na cześć festiwalu młodzieży i studentów w Rosji. Miał 40 karatów. W 1966 r. trafił się pierwszy powyżej 100 karatów „Maria". Cztery lata później z piachu leja Udacznyj wydobyto 160 karatowy „Stalingradzki".

Obfite w duże znaleziska były lata 70-te. Największe kamienie otrzymały nazwy: „Start Pięciolatki" (155 karatów), „Gwiazda Jakucji" (232 karatów). Natomiast „60 lat Komsomołu" miał aż 200 karatów.

Ale nie był to największy rosyjski diament. Ten został znaleziony w jakuckich złożach w 1980 r. Liczył 342-karatowy i stosownie do wielkości otrzymał nazwę: „XXVI Zjazd KPZR". Polityczne nazwy kamieni zmieniły się na bardziej romantyczne po 1990 r. Pierwsza była „Wolna Rosja" (241 kar) z 1991 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA