fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepewny los polskich kopalń

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski
W ciągu dwóch lat Polskiej Grupie Górniczej wygaśnie 19 z 24 posiadanych koncesji na wydobycie węgla, JSW – wszystkie pięć. Ich przedłużenie nie jest przesądzone – zablokować kopalnię może dziś nawet jeden człowiek.

Za niespełna rok kończą się koncesje na wydobycie węgla dla kopalń Jankowice i Rydułtowy należących do Polskiej Grupy Górniczej oraz kopalni Budryk i Borynia-Zofiówka-Jastrzębie Ruch Jastrzębie z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W 2020 r. wygasa kolejnych 19 koncesji PGG i trzy JSW.

PGG czeka na decyzje środowiskowe, których wydanie trwa latami – bez nich spółka nie może złożyć wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny, jaką wydaje minister środowiska. Zdobycie nowych utrudniła nowelizacja ustawy prawo górnicze i geologiczne z 2012 r. Wydobycie musi być teraz zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub studium. Wiele gmin wprowadza zakazy odkształceń terenu lub zmiany poziomu wód gruntowych – to blokuje inwestycje.

Gminy mówią nie

W przypadku eksploatowanego przez PGG złoża Jankowice Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach wydał co prawda decyzję środowiskową, jednak w kwietniu ubiegłego roku wniesi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA