fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Nie tylko Kobe Steel oszukiwała z jakością

www.toray.com
Kolejna japońska firma, Toray Industries ujawniła 149 przypadków fałszowania danych o jakości swych wyrobów w ciągu 8 lat.

Największy na świecie producent materiałów kompozytowych z włókna węglowego poinformował, że oszustwo dotyczyło m.in. kordu wzmacniającego opony sprzedawanego 13 klientom przez Toray Hybrid Cord. Trwa szersze postępowanie wyjaśniające, czy do nadużyć doszło w całej grupie.

Toray nie podała nazwy żadnego z klientów, którzy mogli ucierpieć, ale wykluczyła Boeinga, któremu dostarcza dużo włókna węglowego stosowanego przy produkcji samolotów cywilnych, oraz Fast Retailing, której firma-córka Uniqlo używa jej wyrobów do produkcji odzieży marki Heattech.

Coraz więcej japońskich firm jest pod opresją, by ujawniały niedociągnięcia w informacjach o jakości swych wyrobów po wykryciu długoterminowego fałszowania danych o jakości przez Kobe Steel. Toray podała, że jej filia zorientowała się o problemie w lipcu 2016, firma matka dowiedziała się o nim w październiku. Postanowiła ujawnić oszustwo po pojawieniu się w listopadzie pogłosek na ten temat w anonimowym wpisie online.

— Nie doszło do naruszenia prawa ani problemów bezpieczeństwa. Była to sprawa między nami i naszymi klientami, nie było więc konieczności ujawniania tego — oświadczył na konferencji prasowej szef Toray, Akihiro Nikkaku. Dodał, że wpis w internecie zmusił firmę do przedstawienia właściwych wyjaśnień zanim rozejdą się plotki i gdyby nawet do podobnych przypadków doszło w przyszłości, to firma nie będzie ich ogłaszać publicznie.

Takie wypowiedzi mogą zwiększyć zaniepokojenie dotyczące zarządzania japońskimi firmami i ich zaangażowania w wykorzenianiu oszustw.

W ubiegłym tygodniu Mitsubishhi Materials, filia jednego z największych japońskich konglomeratów Mitsubishi, producent wyrobów z cementu, miedzi i aluminium przyznał się i przeprosił za wysyłanie do prawie 300 firm lotniczych, samochodowych i energetycznych fałszywych danych o jakości; mógł to robić przez wiele miesięcy po wykryciu tego procederu. Wcześniej Kobe Steel podrasowywała dane o jakości swych wyrobów ze stali i aluminium dla prawie 500 klientów na świecie. W Nissanie i Subaru nie przestrzegano z kolei japońskich przepisów o końcowej kontroli technicznej pojazdów przeznaczonych na rynek wewnętrzny.

Wszystkie te przypadki mogą bardzo zaszkodzić zaufaniu do japońskich firm przemysłowych w czasie rosnącej konkurencji ze strony Chin i Korei.

Toray nie należy do najbardziej znanych na świecie japońskich marek, ale jej odporne i lekkie materiały z włókna węglowego są wykorzystywane do produkcji samolotów B777 i B787. Obecnie firma powiadamia swych klientów o fałszowaniu informacji, nie otrzymała od nich reakcji dotyczących osiągów i bezpieczeństwa wyrobów z jej włóknami używanymi do wzmacniania opon i w innych wyrębach przemysłowych. Większość jej klientów jest z Japonii, a jeden z Korei.

Do fałszowania informacji doprowadziło dwóch kierowników kontroli jakości, bo zależało im na wykonaniu planu dostaw. Obaj zostali przeniesieni na inne stanowiska. Sprawę wykryto podczas wewnętrznej kontroli, podjęto własne śledztwo, które zdaniem szefa firmy powinno zakończyć się do marca. Łączne obroty osiągnięte z tych 149 przypadków wyniosły 150 mln jenów (1,35 mln dolarów) i nie będą mieć dużego wpływu na zysk — zapewnił A. Nikkaku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA