fbTrack
REKLAMA

Styl życia

Antyoksydanty. Jak wzbogacić o nie dietę?

O tym jak ważne są antyoksydanty w naszym życiu wie już każdy. Jest to jedyny sposób, aby bronić nas przed stresem oksydacyjnym, czyli nadmiarem wolnych rodników. Według badań, stres oksydacyjny może być przyczyną przedwczesnego starzenia się organizmu, przyspieszenia zmian zwyrodnieniowych i nasilenia stanów zapalnych w organizmie.

Dzieje się tak, gdyż w procesie przetwarzania wdychanego tlenu tworzą się wolne rodniki. Cząsteczki te posiadają jeden niesparowany elektron i dążą do uzupełnienie liczby elektronów. Pobierają elektron z tkanek ciała, tym samym uszkadzając komórki i DNA.

W optymalnej sytuacji wolne rodniki są potrzebne, gdyż biorą udział w detoksykacji organizmu, oraz w zwalczaniu bakterii i wirusów. Jeśli powstanie ich za dużo, wtedy organizm sam wytwarza odpowiednią ilość antyoksydantów, w celu zneutralizowania wolnych rodników. Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, to właśnie cząsteczki naprawcze, które oddają wolnym rodnikom swój elektron. Wskutek tego wolne rodniki zostają zneutralizowane, a następnie wydalone z organizmu.

Niestety w warunkach współczesnej cywilizacji proces ten zostaje zaburzony. Wskutek zanieczyszczenia powietrza i wody, palenia papierosów, spożycia alkoholu, otyłości i niewłaściwej diety powstaje stres oksydacyjny, czyli nadmiar wolnych rodników, które nie mogą być zneutralizowane przez sam organizm. Jedynym sposobem przyjścia organizmowi z pomocą, jest dostarczenie mu antyoksydantów w diecie oraz w postaci suplementów opartych na naturalnych substancjach ziołowych.

Źródłem antyoksydantów są warzywa i owoce. Zwiększenie spożycia warzyw i owoców w diecie, jak również ograniczenie fast food, tłuszczy wielonienasyconych, czy też cukru, jest naturalnym sposobem na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników. Jest to tym bardziej ważne, że najnowsze badania postawiły w wątpliwość nadmierne i bezkrytyczne stosowanie syntetycznych antyoksydantów, na przykład witaminy A. Nadmiar antyoksydantów także może być szkodliwy, lub tylko nie przynosić żadnych efektów zdrowotnych. Substancje naturalne, zawarte w owocach, warzywach i ziołach, działają na zasadzie równowagi, czyli zwalczają wolne rodniki, kiedy jest ich za dużo i tworzą je, kiedy jest ich za mało.

Substancją tego rodzaju, która w sposób harmonijny, pozwala zwalczać stres oksydacyjny i zachować równowagę w organizmie, jest kurkumina, którą zawiera preparat Grinday NoOxi oparty na naturalnych ekstraktach roślinnych i ziołowych. Preparat ten zawiera również ekstrakt z pestek winogron, który wspiera błonę komórkową przed działaniem wolnych rodników, jak również k, który pomaga chronić przed wolnymi rodnikami.

Jak jeszcze zadbać, aby organizm nie wpadał w stres oksydacyjny? Przede wszystkim należy zaopatrywać się w żywność jak najmniej przetworzoną i gotować samodzielnie. Warto wprowadzić do diety przepisy zawierające jak najwięcej warzyw i owoców oraz naturalnych przypraw i ziół. Warto unikać smażenia i grillowania, zaś wprowadzić gotowanie na parze.

Materiał Promocyjny

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA