fbTrack
REKLAMA

Styl życia

Jak przygotować samochód na sezon wiosenny i letni po zimie?

Przygotowanie samochodu na kolejny sezon to wyzwanie dla każdego właściciela. Dotyczy to nie tylko kwestii wizualnych, jak umycie czy zadbanie o auto od wewnątrz, ale ma związek także z aspektami mającymi na celu dbać o nasze bezpieczeństwo na drodze, jak i pozwalające innym czuć się spokojnie w naszym towarzystwie. O czym zatem powinniśmy pamiętać, gdy sezon zimowy zaczyna przechodzić w letni? Jak zadbać o samochód po czasie mrozu i skrobania szyb co rano? Co możemy zrobić dla jego wyglądu, a co dla sprawności?

1. Wymień opony na letnie

2. Zadbaj o serwisowanie i wymianę części eksploatacyjnych

3. Jedź na myjnię lub detailing 

Wymień opony na letnie

Gdy temperatura za oknem zaczyna być stale na plusie i utrzymuje się taka również w dzień, to znak, że czas najwyższy wymienić opony na letnie. Jest to ważny krok, ponieważ ogumienie na ciepły sezon różni się twardością i przyczepnością od tego zimowego - będzie lepiej zachowywało się na suchej i ciepłej nawierzchni, a także sprawniej poradzi sobie z odprowadzaniem wody podczas deszczu. Opony zimowe są także bardziej miękkie, przez co powodują zwiększone zużycie paliwa, jeżeli nie odstawimy ich do garażu w odpowiednim czasie.

W przypadku, gdy jeździmy na ogumieniu wielosezonowym, sprawdzenie jego stanu i ewentualna wymiana, gdy zauważymy zbyt duże zużycie bieżnika, również jest bardzo dobrym pomysłem. Warto pamiętać, że opony to jedyna część samochodu, która ma kontakt z podłożem podczas jazdy, w związku z czym od ich stanu i możliwości zależy w dużej mierze nie tylko nasz komfort jazdy, ale również jej bezpieczeństwo.

Zadbaj o serwisowanie i wymianę części eksploatacyjnych

Przegląd po zimie to jedna z tych rzeczy, które powinniśmy potraktować priorytetowo, a opinia mechanika podczas takiej kontroli może nam wiele powiedzieć o stanie auta, a także wskazać, czy konieczne będzie dalsze serwisowanie. Najpopularniejszymi działaniami podejmowanymi przed rozpoczęciem nowego sezonu są jednak wymiany płynów, klocków hamulcowych i innych elementów, które zużywają się podczas jazdy i są szczególnie nadwerężane w trakcie zimy. Nie zapomnijmy również o zmianie płynu do spryskiwaczy z zimowego na zwykły - dzięki temu nie będziemy mieć problemu z jego używaniem w coraz cieplejsze dni. 

Jedź na myjnię lub detailing

Zadbanie o wygląd samochodu nie jest niezbędne, ale jak najbardziej mile widziane. Wybranie się na zwykłą myjnie może już wiele zdziałać, ale jeżeli chcemy doprowadzić nasze ukochane autko do prawdziwej perfekcji, możemy zdecydować się na auto detailing. Wbrew pozorom nie każdy pakiet takiego "samochodowego SPA" jest koszmarnie drogi, a jeżeli poprosimy obsługę salonu detailingowego o pomoc w dobraniu najlepszych zabiegów w ramach określonej kwoty, na pewno będą w stanie wiele nam zaproponować.

Detailing jest o tyle lepszy od zwykłej myjni, że jego efekt utrzyma się dłużej, a my będziemy mogli cieszyć się drapieżnością rys naszego samochodu odkrytymi i zdefiniowanymi na nowo. Więc pomimo tego, że jednorazowo jest droższy, to jednak pozwala nam na osiągnięcie lepszego rezultatu. 

Przygotowanie auta na sezon letni jest ważnym zabiegiem i każdy kierowca powinien o nim pamiętać. Dotyczy to szczególnie elementów zużywalnych, jak płyny, opony czy klocki, które należy wymienić i uzupełnić, jeżeli jest taka potrzeba. Nie zapominajmy jednak także o zadbaniu o czystość - dzięki temu na ulicy będzie przyjemniej, a i my poczujemy się bardziej zadowoleni z życia, gdy będziemy jeździć czystym, pięknym autkiem.

Materiał Promocyjny

REKLAMA