fbTrack
REKLAMA

Styl życia

Wyciskarka wolnoobrotowa - jak wybrać model, który sprawdzi się najlepiej do przygotowywania zdrowych soków?

Niezależnie od zmieniających się trendów żywieniowych, dietetycy zawsze zgodni są w jednym aspekcie - podstawą diety powinny być świeże owoce i warzywa! Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca przyjmowane minimum 5 porcji po 400 gramów dziennie, jednak wielu naukowców przekonuje, że im więcej tym lepiej.

Brytyjscy badacze opublikowali na łamach „International Journal of Epidemiology” artykuł, w którym dowodzą, że 10 porcji to dawka optymalna, która poprzez zmniejszenie ryzyka występowania chorób naczyniowo-krążeniowych i nowotworów, znacząco wydłuża nasze życie. I choć brzmi to naprawdę obiecująco, mało kto w codziennym zabieganiu może pozwolić sobie na planowanie aż tylu dobrze zbilansowanych posiłków.

Świeże soki gwarancją zdrowia

Doskonałą opcją uzupełniania codziennej dawki warzyw i owoców są świeżo wyciskane soki. Łatwe w przygotowaniu, pyszne i pożywne, wzmacniają organizm, pomagają usuwać toksyny i normalizują pracę układu pokarmowego. Aby każdego dnia cieszyć się ich wyjątkowymi właściwościami, warto dowiedzieć się więcej o domowych sposobach ich pozyskiwania. Na rynku dostępne są dwa typy urządzeń, pomagające w ich przygotowaniu - sokowirówki oraz wyciskarki wolnoobrotowe. Pierwsze z nich ścierają i odwirowują produkty, pozostawiając dużo wilgotnego miąższu, z którego nie są w stanie wydobyć substancji znajdujących się wewnątrz komórek roślinnych. Niestety wpływa to na utratę wielu cennych składników odżywczych. Wyciskarki wolnoobrotowe to urządzania działające w innej technologii. Miażdżą one warzywa i owoce, a następnie przecierają je przez specjalne sita. Taki proces pozwala na zwiększenie ilości uzyskanego, gęstego i zawiesistego soku, bogatszego w cenne składniki odżywcze. Przykładem jest wyciskarka wolnoobrotowa ELDOM. Niezależnie od tego na który z modeli się zdecydujesz zyskasz gwarancję świeżości i niezawodności na co dzień.

Jaką wyciskarkę wybrać?

Kiedy zdecydujemy się na zakup wyciskarki, zaskoczy nas olbrzymi wybór dostępnych na ryku urządzeń. Jak wybrać najlepszą ? Czym się kierować i na co zwracać szczególną uwagę? Czy poszczególne modele różnią się między sobą naprawdę znacząco? W procesie wyboru odpowiedniej wyciskarki najważniejsze jest określenie własnych potrzeb i preferencji. Czy zależy mi jedynie na soku, czy poszukuje większej funkcjonalności? Jak wiele napoju chcę przygotowywać? Czy w mojej kuchni jest dużo miejsca i ile czasu mogę poświęcić na utrzymanie urządzenia w czystości - to kilka z pytań na które musimy sobie odpowiedzieć przygotowując się do zakupu.

Poznaj podstawy

Na początku warto skupić się na parametrach urządzenia. Wyciskarki wolnoobrotowe, powinny działać w tempie od 35 do 120 obrotów na minutę. To optymalna prędkość, która pozwoli na stopniowe miażdżenie i przecieranie owoców bez niepotrzebnego nagrzewania, które mogłoby mieć fatalny wpływ na witaminy i minerały pozyskiwane w trakcie procesu.

Ślimaki w wyciskarce?

Tak! Nie chodzi jednak o te przemiłe pełzające stworzenia, a o wałki miażdżące owoce i warzywa. Wyciskarki mogą być jedno, lub dwuślimakowe. Jakie są ich plusy i minusy? Przy dwuślimakowych nacisk na produkt jest podwójny, przyspiesza nieco zatem nasze proces. Minusy? Konieczność mycia i konserwacji, nie jednego, a dwóch elementów.

W zależności od położenia wałków, wyciskarki jednoślimakowe możemy odnaleźć w dwóch opcjach: pionowej i poziomej. Warto wspomnieć, że do niedawna dostępna była głównie ta druga. Cechuje się ona zwykle większym otworem wlotowym, co przekłada się na możliwość używania nawet całych owoców i warzyw. Urządzenia takie są także zwykle wielofunkcyjne - często mają opcję mielenia, przygotowywania sorbetów i przecierów. Pozwalają także na dłuższą nieprzerwaną pracę urządzenia. Wyciskarki pionowe, są natomiast łatwiejsze do utrzymania w czystości, mniejsze i bardziej kompatybilne, co może mieć szczególne znaczenie przy małych gabarytach kuchni.

Sprawdź, dopasuj, zadecyduj

Ważnym aspektem wyboru powinna być szerokość otworu wlotowego. Od niej zależy to jak wiele czasu poświęcimy na dodatkowe rozdrabnianie produktów, które chcemy umieścić w urządzeniu. Duże rozmiary otworu pozwalają na przetwarzanie miękkich owoców i warzyw w całości, tak jak w przypadku wyciskarki wolnoobrotowej ELDOM PJ460C RETTRO. Oszczędność czasu gwarantowana!

Nie wolno zapominać także o bezpieczeństwie użytkowania urządzenia oraz gwarancji, którą daje na nie producent. Nie warto poświęcać czasu na sprzęt, którego niezawodność nie jest potwierdzona certyfikatem, odpowiednią rękojmią i dostępem do autoryzowanego serwisu. Należy mieć także na uwadze podstawowe bezpieczeństwo - wyciskarka powinna być wyposażona w antypoślizgowe nóżki i systemy zabezpieczeń chroniące przed jej przypadkowym włączeniem lub uruchomieniem w wypadku niepoprawnego zamontowania poszczególnych elementów. Warto sprawdzić także, czy produkt który oglądamy wykonany jest z tworzyw wolnych od niekorzystnego dla zdrowia bisfenolu A.

Jeśli nadal wahasz się jeszcze czy urządzeniem najodpowiedniejszym dla Ciebie jest właśnie wyciskarka wolnoobrotowa - poznaj zalety świeżo wyciskanych soków! Czy jest coś ważniejszego niż zdrowie i doskonałe samopoczucie?

Materiał Promocyjny  

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA