fbTrack
REKLAMA

Styl życia

Kebab i wiele, wiele więcej, czyli kuchnia turecka w pigułce

Szalenie bogata i różnorodna, aczkolwiek niezbyt skomplikowana, oparta na prostych, raczej swobodnych połączeniach składników. Za sprawą dań kuchni ulicznej, w szczególności kebab, bardzo w Europie popularna i lubiana, a jednak wciąż nie do końca odkryta i mająca do zaoferowanie znacznie więcej, niż można by na pierwszy rzut oka sądzić. Jaka właściwie jest kuchnia turecka? Czemu zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter? Jakie przykładowe potrawy znajdziemy w menu tureckich restauracji? Zapraszamy do lektury.

Kuchnia turecka posiada bardzo długą, liczącą kilka tysięcy lat tradycję. Jej początki wiążą się z ludem koczowników, który w poszukiwaniu łagodniejszego klimatu i lepszych warunków do życia przybył do Anatolii z gór Ałtaju. Nomadowie ci prowadzili życie pasterskie, a ich pożywienie stanowiła głównie jagnięcina, baranina i wołowina oraz wyrabiane z mleka tych zwierząt sery, śmietana i jogurty.

Niektóre z opracowanych przez nich metod przyrządzania i konserwowania jedzenia stosowane są w Turcji do dziś. Współczesna kuchnia turecka zawdzięcza swoją postać dwóm podstawowym czynnikom: burzliwej historii i warunkom naturalnym. Na obszarze Azji Mniejszej przez wiele wieków stykały się ze sobą i wzajemnie przenikały kultury i tradycje kulinarne Europy, Azji i Półwyspu Arabskiego.

W kuchni tureckiej odnajdziemy wpływy kuchni środkowoazjatyckiej, greckiej, hetyckiej, a nawet francuskiej i chińskiej (przykładem mogą być manti, czyli maleńkie pierożki faszerowane mieloną jagnięcina lub wołowiną). Warunki geograficzne oraz przyjazny wegetacji klimat sprawiają, że Turcja należy do nielicznych krajów, które mogą całkowicie samodzielnie wyżywić swoich obywateli.

Drzewa uginają się tutaj pod ciężarem owoców, uprawia się wiele gatunków warzyw, a plony mogą być zbierane nawet trzy razy w roku. Szczególne miejsce w tureckiej kuchni zajmują oliwa (uprawia się tu aż 86 odmian oliwek) oraz bakłażan – niekwestionowany król tureckich warzyw, wykorzystywany do dziesiątek (jeśli nie setek) rozmaitych dań, m.in. sałatek, kebabów czy gulaszy.

Oto kilka najsłynniejszych tureckich dań:

  • Kebab. Kebab to baz wątpienia najlepiej rozpoznawalna potrawa wywodząca się z Turcji. Kebab zwykliśmy utożsamiać z daniem doner kebab (po turecku „obracające się pieczone mięso”), w rzeczywistości jest to pojęcie o wiele szersze i obejmuje ponad dwadzieścia różnych dań, m.in: urfa kebab, adana, kebab, manisa kebab, iskander kebab, beyti kebab, talas kebab czy tandar kebab. Legenda głosi, że geneza tej potrawy wiąże się ze zwyczajami perskich wojowników, którzy zwykli przyrządzać mięso w taki sposób, że nadziewali kawałeczki baraniny lub jagnięciny na ostrza swoich mieczy i opierali je o płonący stos. 
    Pionowy ruszt do przyrządzania doner kebab, mniej więcej taki, jakim znamy go obecnie, to najprawdopodobniej wynalazek XIX-wiecznego kucharza z Bursy, Iskandera Efendi. Pod względem popularności kebab ustępuje w Polsce chyba tylko włoskiej pizzy, a jedną z największych i najbardziej lubianych oferujących to danie sieci jest Zahir Kebab.
  • Kofte. Termin ten odnosi się do wszelkiego rodzaju mięs mielonych. I z tym daniem związana jest pewna dotycząca zamierzchłych czasów legenda: dawno temu, gdy Turcy byli jeszcze ludem koczowniczym i przemierzali stepy na grzbietach wierzchowców, powszechnym pożywieniem było zmielone, przyprawione mięso, które przewożono w skórzanych workach przyczepionych do siodła. Podobno to właśnie dlatego kofte stanowi jedno z nielicznych dań, które w tureckich domach chętnie przyrządzają mężczyźni. Popularne odmiany kofte to: inegol kofte, cig kofte, izmir kofte, sulu kofte czy takirdag kofte.
  • Lahmacun. Lahmacun to placki z mięsem i warzywami, populara przekąska w stylu fast food, którą można nabyć w każdym tureckim mieście
  • Corba. Corba to w języku tureckim po prostu zupa i w menu tureckich restauracji zazwyczaj znaleźć można długą listę dań zaczynających się właśnie od tego słowa. Inaczej niż w Polsce, gdzie zupa jest daniem typowo obiadowym, w Turcji corba jadana jest na śniadanie, obiad i kolację. Corba najczęściej przyrządzana jest na mięsnym wywarza, a podawana jest letnia, a czasem wręcz zimna, oczywiści zawsze w towarzystwie tureckiego chleba, ekmek
  • Dolmasi. Dolmasi to warzywa (bakłażany, cukinie, papryki, pomidory) z farszem lub liście winogron, w które zawija się ryż z mięsem. Najróżniejsze odmiany dolmasi jada się w każdej części Turcji.
  • Słodycze. Turcy uwielbiają słodycze, a do najpopularniejszych słodkich przekąsek należą: baklawa (warstwy ciasta półfrancuskiego, czyli turecka yufka lub greckie filo, przełożone siekanymi orzechami, pistacjami lub migdałami i miodem lub słodkim syropem z masła i cukru), simit (precle z sezamem), chałwa, sekrepare (ciasteczka z syropem cytrynowym), dondurma (czyli tureckie lody, zdecydowanie różniące się jednak od europejskich odpowiedników; dondurma są zwarte, gęste i ciągnące się i bardzo wolno się rozpuszczają).

Materiał Promocyjny: pizzaportal.pl

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA