fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Kupujesz ekspres do kawy? Kluczowe wskazówki jaki ekspres kupić

Coraz więcej osób decyduje się na kupno ekspresu do kawy. Zwykła mieszanka z saszetek przestaje nam wystarczać; chcemy zaczynać dzień możliwe jak najsmaczniejszym napojem. Mnogość rynkowych ofert sprawia, że niekiedy trudno połapać się, który ekspres do kawy pasowałby do nas najlepiej. Jak go odpowiednio wybrać?

Podstawowe rodzaje ekspresów do kawy

Już sam wybór rodzajów ekspresów do kawy może przyprawić osoby niewtajemniczone o zawrót głowy. Na rynku dostępne są:

  • ekspresy ciśnieniowe automatyczne,
  • ekspresy ciśnieniowe kolbowe,
  • ekspresy na kapsułki,
  • ekspresy przelewowe.

Więcej na ich temat opowiedział Profesjonalny Barista w filmie:

Czym różnią się ekspresy przelewowe od tych na kapsułki?

Ekspres do kawy przelewowy to maszyna, w której kawa zalewana jest wrzątkiem bez dodatkowego wysokiego ciśnienia. Istotę ich działania stanowi jednak filtr, przez który kawa przechodzi nim trafi do dzbanka. Może być on wykonany z papieru lub z substancji stałej, nieodkształcającej się pod wpływem płynu. Ogromną zaletą ekspresów do kawy przelewowych jest możliwość przygotowania dużej ilości kawy na raz – aż do dwóch litrów! Problemem może być natomiast kwestia obsługi. O ile część ekspresów do kawy przelewowych ma wbudowane młynki do mielenia ziaren, o tyle w przypadku niektórych należy robić to w sąsiadującym zewnętrznym urządzeniu. Dlatego ekspres do kawy przelewowy polecany jest przede wszystkim osobom, które mają już pewne doświadczenie w parzeniu czarnego napoju.

Znacznie prostsze w obsłudze są ekspresy do kawy na kapsułki. W tym przypadku nie umieszczamy w nich mielonej kawy lecz specjalne kapsułki mające w sobie kompozycję różnych gatunków kawy, niekiedy także cukru czy mleka. To najprostszy rodzaj ekspresu do kawy: wystarczy jedynie wrzucić kapsułkę w odpowiednie miejsce i nacisnąć przycisk.

Ekspresy ciśnieniowe - zalety dzięki którym warto rozważyć ich zakup

Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się ekspresy ciśnieniowe. Niegdyś dostępne przede wszystkim w barach i kawiarniach, dziś zaczynają trafiać do polskich mieszkań i domów. Jeśli lubimy dobrą kawę i zdecydowanie stawiamy ją ponad zwykłą „zalewajkę”, warto zainwestować w ciśnieniowy ekspres do kawy.

Ekspres ciśnieniowy posiada liczne zalety:

  • wbudowany system spieniania mleka, dzięki któremu możemy osiągnąć cudownie puszystą piankę na powierzchni napoju,
  • możliwość przyrządzania kawy na różne sposoby (latte, cappuccino czy espresso),
  • wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z urządzenia,
  • walory smakowe i zdrowotne: wielu baristów twierdzi, że kawa z ekspresu ciśnieniowego jest lepiej przyswajalna dla organizmu.

Ekspres do kawy ciśnieniowy w trakcie przygotowania napoju wykorzystuje wysokie ciśnienie: zagotowana woda, przy użyciu stosownego dozownika w postaci pompy, odprowadzona zostaje do pojemnika z kawą, a następnie do filiżanki czy kubka. Ekspres ciśnieniowy może mieć dwojaką postać: na rynku są zarówno ekspresy automatyczne, jak i kolbowe. Te pierwsze są proste w obsłudze: do zrobienia kawy wystarczy wciśnięcie guzika. Ekspres do kawy ciśnieniowy kolbowy wymaga zmielenia ziaren w sąsiadującym urządzeniu i umieszczenia ich następnie w specjalnej kolbie; nadaje się więc przede wszystkim dla doświadczonych użytkowników. W przypadku ekspresu ciśnieniowego automatycznego, obsługa sprzętu jest łatwa i nie stanowi problemu nawet dla początkującego amatora kawy.

Kupujesz ekspres do kawy? Kluczowe wskazówki jaki ekspres ciśnieniowy kupić

Wybierając swój własny ekspres ciśnieniowy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ciśnienie, jakim może dysponować. Przykładowo, do zrobienia espresso potrzeba jedynie 9 barów ciśnienia; specjaliści radzą, by nie kupować sprzętu oferującego niższe. Maksymalna standardowa wartość to 15 barów ciśnienia i taką też posiada większość ekspresów ciśnieniowych. Jednak ostatnio pojawiły się na rynku sprzęty oferujące jeszcze większe możliwości, przeczytasz o nich na stronie: http://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/delonghi-kawa/cisnienie-w-ekspresie-do-kawy.

Inną ważną kwestią jest młynek; jego brak oznacza konieczność mielenia kawy w osobnym urządzeniu, co jest kłopotliwe. Ekspres ciśnieniowy może posiadać młynek udarowy lub żarnowy: bariści polecają ten drugi, jako że jego działanie nie ma negatywnych konsekwencji dla smaku kawy, w przeciwieństwie do młynka udarowego. Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę, kupując ekspres ciśnieniowy, jest jego moc. Niektóre urządzenia mają moc zaczynającą się od 1000 W, a nawet i większą.

Warto zwrócić uwagę, czy nasz ekspres do kawy ciśnieniowy posiada tak zwany termoblok, czyli możliwość zatrzymania podgrzewanej wody na zasadzie gałek przepływowych. To odpowiednik ekonomicznego rozwiązania stosowanego w dużych ekspresach w lokalach gastronomicznych.

Na koniec warto zwrócić uwagę na dwie praktyczne kwestie. Pierwsza to łatwość obsługi sprzętu, zwłaszcza gdy użytkownicy ekspresu ciśnieniowego zamierzają parzyć różne rodzaje kawy. Warto więc wybrać urządzenie, które może zaprogramować nasze ulubione napoje i wykonywać je po wciśnięciu jednego guzika. Druga istotna kwestia to miejsce, gdzie ekspres ciśnieniowy będzie się znajdował. Przy tym temacie musimy zwrócić uwagę czy wygodnie będzie nam uzupełniać wodę w ekspresie oraz ziarna z kawą. Ważny jest także design, ekspres powinien dopełniać pomieszczenie w którym się znajduje. Dzięki praktycznemu wyborowi, nasz ekspres będzie nie tylko przyrządzał pyszną kawę, ale i świetnie wyglądał.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA