fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Drapak - artykuł kociej potrzeby

Koty od wielu lat goszczą w ludzkich domach i sercach. Ich opiekunowie starają się zapewnić im możliwie najlepsze warunki, by mogły czuć się dobrze i cieszyć wspaniałym zdrowiem. Nie od dziś wiemy też, że koty uwielbiają drapać - to ich naturalny instynkt, potrzeba i zarazem przepis na przyjemność.

Dlatego właśnie każdy zaangażowany kociarz powinien zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany drapak (np. na www.krakvet.pl). Jak go wybrać, na co zwracać szczególną uwagę i po co właściwie kotu taki przedmiot?

Czemu służy koci drapak?

Przyjęcie kota pod swój dach wiąże się nie tylko z radościami. Jest w nie wliczone także ryzyko - przede wszystkim zniszczenia mebli, tapet, dywanów przez mruczącego amatora drapania. Drapanie jest u kotów naturalnym odruchem, normalnym i potrzebnym. Służy między innymi:

* rozsiewaniu swojego zapachu (z pomocą wydzieliny produkowanej przez gruczoły na poduszeczkach łap), a tym samym zaznaczaniu terenu i zapewnianiu sobie poczucia bezpieczeństwa,

* zabawie i gimnastyce,

* złuszczaniu z pazurów zrogowaciałych warstw.

Nie da się oduczyć kota drapania - to jego naturalny instynkt. Na szczęście można jednak wpłynąć na wybór obiektu do drapania. Nie musi to być ulubiony, wygodny fotel, witryna na książki po babci ani piękny, znaleziony na targu staroci stół w jadalni. Wystarczy kupić kotu dobry drapak i przyzwyczaić go do korzystania z niego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując kotu drapak, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na jego wielkość. Im większy kot, tym wyższy lub dłuższy drapak, tak, by zwierzak mógł się na nim wyciągać i na niego wspinać. Warto również poobserwować kota i zastanowić się, jakie ma upodobania. Jedne koty chętnie drapią dywany, inne ściany i meble - to podpowie, jaką formę powinien mieć drapak, pionowego słupka czy raczej szerszej, ustawionej bardziej poziomo deski.

Podsumowując - jaki powinien być drapak?

* odpowiedniej wielkości (najlepiej powyżej metra),

* stabilny (nie może się przewracać, nawet jeśli kot będzie na niego skakał),

* wykonany z materiału wytrzymałego, a jednocześnie takiego, by dawało się wbić w niego pazury.

 

 

Rodzaje drapaków

Drapaki dla kota przybierają różnorodne formy, w zależności od producenta i projektu. Mogą mieć postać prostej deseczki lub słupka pokrytego materiałem, mogą także być pieńkiem stawianym na podłodze. Bardziej rozbudowane modele mają kilka poziomów, domki, pochyłe i pionowe elementy, a nawet wbudowane posłanie, na którym kot może się ułożyć. To, czy drapak będzie prostym akcesorium czy całym kocim królestwem, zależy od opiekuna i od preferencji samego kota.

* Wysoki drapak dla kota

Bardzo ciekawe rozwiązanie stanowią modele wysokie, nawet do samego sufitu. Zwykle mają kilka poziomów, które kot może przeskakiwać i wspinać się na nie. Wysoki drapak dla kota łatwo jest przewrócić, dlatego powinien być przykręcony do ściany lub podłogi.

* Drapak narożny dla kota

Model narożny pozwala zaoszczędzić miejsce i może ciekawie komponować się z wnętrzem. Zwykle daje możliwość przykręcenia go do ścian oraz podłogi, choć niektóre narożne drapaki są niewielkie i nie ma takiej konieczności. Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy chcemy ustawić drapak w miejscu, w którym sami najczęściej przebywamy - w rogu pokoju na pewno nikt się o niego nie potknie.

* Drapak dla dużego kota

Duże rasy kotów, takie jak kot brytyjski czy norweski leśny, potrzebują odpowiednio dużego i stabilnego, ciężkiego drapaka, dodatkowo przymocowanego do podłoża. Te rasy kotów z powodzeniem wyciągają się na długość ponad metra podczas kociej gimnastyki i drapania, dlatego absolutnie nie sprawdzi się dla nich półmetrowy, prosty pieniek.

Drapak dla kota - producent

Choć drapak nie musi być markowy i wykonany według zastrzeżonego projektu, można rozważyć jedno z popularnych rozwiązań. Istnieją sprawdzeni producenci specjalizujący się w tworzeniu drapaków w różnych rozmiarach, kształtach i formach. Jednym z najpopularniejszych producentów drapaków jest Trixie, choć nie brakuje także mniejszych firm specjalizujących się w kocich akcesoriach, takich jak TUTZI czy Bitiba. Niektóre firmy stolarskie wykonują także drapaki na zamówienie. Oferta w sklepach zoologicznych, zwłaszcza internetowych, jest bardzo szeroka - można przebierać zarówno w modelach prostych, jak i bardzo fantazyjnych, pomysłowych.

Drapak dla kota - cena

Cena drapaka zależy w dużej mierze od tego, jak skomplikowany jest dany model i z jakich materiałów został wykonany. Prosta mata do drapania czy drapak w formie słupka można kupić już za 30-50 złotych. Z kolei rozbudowany drapak z systemem pięter, domków i platform może kosztować nawet kilkaset złotych. Pomiędzy tymi skrajnościami znajduje się naturalnie mnóstwo modeli w granicach kilkudziesięciu, maksymalnie 150 złotych, na które decyduje się większość kociarzy.

Warto pamiętać, że dla kota liczy się przede wszystkim odpowiedni rozmiar, przyjazny materiał, bezpieczeństwo i miejsce, w którym zostanie zainstalowany drapak. Nawet luksusowy, drogi model nie zachęci kota do drapania, jeśli zostanie źle ustawiony lub będzie groził upadkiem. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem ofiarą padną ulubione meble.

Artykuł powstał we współpracy z perro.com.pl

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA