fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Statystyki

W biurach podróży tani, ale trudny koniec roku

PZOT
Hurghada taniej o 14,2 procent, Antalya o 10,2 procent, Fuerteventura o 9,7 procent, Zakintos o 9,3 procent - mimo dużo niższych cen, wyjazdy z biurami podróży nie znajdują tylu klientów, co przed rokiem

- Kryzys w biurach podróży nie ustępuje. Kolejny tydzień silnych spadków sprzedaży – tym zdaniem podsumowuje ostatni tydzień prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Krzysztof Piątek. I ma, niestety, rację. Już szósty tydzień z rzędu raporty przygotowywane przez PZOT* przynoszą informacje o spadku sprzedaży wyjazdów zagranicznych w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

W 52 tygodniu tego roku, od 21 do 27 grudnia, cała sprzedaż w biurach podróży była gorsza o 34,6 procent (choć rok temu też spadała w stosunku do 2014 roku – o 30,4 procent). Najmocniej, bo o 37,4 procent, słabsze wyniki miały podróże lotnicze. Te z dojazdem własnym sprzedawały się gorzej o 24 procent, a autokarowe o 9,3 procent.

Jak spadała sprzedaż w biurach podróży - ostatnie cztery tygodnie

Ogólny bilans sezonu 2015-2016 (sprzedaż od 1 listopada tego roku) ma jednak ciągle wartość dodatnią, czyli 3,7 procent. „Z nadwyżki sprzedaży z minionych miesięcy pozostały już tylko żałosne resztki" – komentuje to Piątek. Dla porównania – w zeszłym roku po 52. tygodniu sprzedaż w biurach podróży była o 4,2 procent lepsza niż rok wcześniej.

Warte odnotowania jest, że na trzecie miejsce najpopularniejszych krajów, do których chcą wyjeżdżać z biurami podróży turyści, w omawianym tygodniu wskoczył Egipt. Ostatnio ten kierunek był mniej chętnie przez klientów biur podróży kupowany. Również Turcja z tygodnia na tydzień poprawia swoje wyniki. Tym razem była szóstym (tydzień wcześniej siódmym, a jeszcze wcześniej nie zmieściła się w pierwszej dziesiątce) krajem pod względem popularności.

Pierwsza dziesiątka 52. tygodnia roku to: Hiszpania, Grecja, Egipt, Bułgaria, Włochy, Turcja, Portugalia Cypr, Dominikana i Austria.

Na liście kierunków podróży lotniczych w pierwszej dziesiątce znalazły się cztery hiszpańskie (Fuerteventura – 1, Teneryfa – 3, Gran Canaria – 6 i Lanzarote – 7), trzy greckie (Heraklion – 2, Rodos – 9 i Korfu – 10), dwa egipskie (Hurghada – 4, Marsa Alam – 8) i jeden bułgarski (Burgas – 5).

Do tej pory (cała sprzedaż na sezon 2015-2016) z krajów wakacyjnych najlepiej wiedzie się Bułgarii, której wzrost wobec zeszłego roku wynosi 286 procent, Portugalii ze wzrostem zainteresowania u polskich turystów o 87 procent, Hiszpanii – wzrost o 79 procent i Włochom – 74 procent. Najgorzej natomiast Turcji, której rezerwacje spadły o 63 procent i Egiptowi, któremu ubyło 62 procent polskich klientów.

Co do średnich cen wyjazdów z biurami podróży w ostatnim tygodniu to można śmiało powiedzieć, że są one dużo niższe od cen sprzed roku. Porównanie pokazuje, że pod koniec 2014 roku za wycieczkę do Hurghady trzeba było zapłacić o 14,2 procent więcej niż w ostatnim pełnym tygodniu 2015 roku. Wakacje w Antalyi kosztowały o 10,2 procent drożej, na Fuerteventurze o 9,7 procent, na Lanzarote o 9,6 procent, na Zakintos o 9,3 procent, a na Teneryfie o 8,1 procent. Jedynie jadący wybierający się na Rodos zapłacili o 1,2 procent więcej niż przed rokiem.

Zmiana średniej ceny wyjazdów - wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 52. tydzień roku, czyli okres od 21 - 27grudnia 2015 r. Dane pochodzą z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki przygotowanego na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Prawdopodobnie dane MerlinX pokazują wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow Tours, Neckermann.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA