fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Statystyki

W biurach podróży: Ceny w dół, sprzedaż w górę

PZOT
Wycieczki lotnicze o 13,5 procent, autokarowe o 48,4, a z dojazdem własnym aż o 81,7 procent – o tyle wzrosła sprzedaż w biurach podróży w ostatnim tygodniu. Jednocześnie był to tydzień dużych przecen

Najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki ze sprzedaży w systemie rezerwacyjnym MerlinX* może wlać nieco otuchy w serca touroperatorów.

W sumie, w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku (rok temu tydzień był krótszy, bo wypadł z niego wielkanocny poniedziałek), w ostatnim tygodniu biura podróży odwiedziło o 20,3 procent klientów więcej. Zarezerwowali oni o 25,4 procent więcej wyjazdów. Skoczyła wręcz niebywale sprzedaż samych noclegów (tzw. dojazd własny) – aż o 81,7 procent. Duża była też różnica między zeszłoroczną a tegoroczną sprzedażą podróży autokarowych – o 48,4 procent. Samolotowych imprez biura podróży sprzedały o 13,5 procent więcej. Z tej struktury wywnioskować można, że wielu klientów kupowało niedalekie, europejskie podróże. Prawdopodobnie na najbliższy długi weekend majowy.

Jak spadała lub rosła sprzedaż w biurach podróży - ostatnie tygodnie

Na liście wybieranych krajów nie ma wielkich zmian, ale warto odnotować awans Albanii, która wypadła lepiej niż Cypr i zajęła dziewiąte miejsce. Wcześniejsze to: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Włochy, Egipt, Turcja, Chorwacja i Portugalia.

Z kolei na liście poszczególnych kierunków zwraca uwagę spory skok – z 19 na 12 miejsce – greckiej wyspy Kos, a także zajęcie 15. pozycji przez Tiranę, której tydzień wcześniej nie było w pierwszej 20.

Ale najwięcej działo się w dziale cen. Ostatni tydzień przyniósł dużą przecenę. Ceny spadały bardziej niż zdążyły urosnąć tydzień wcześniej. Obniżka objęła prawie wszystkie kierunki, oprócz Chanii i Malagi, które podrożały obie o 7,3 procent. Nieźle też trzymały się ceny bułgarskich kierunków. Warna straciła tylko 1,2 procent, a Burgas zyskało 1,3 procent.

Co najbardziej taniało? Teneryfa o 18 procent, czyli z 3059 złotych tydzień temu do 2920 złotych w ostatnim tygodniu, Kos o 14,4 procent, z 2710 do 2320 złotych, Barcelona o 8,9 procent, z 2618 do 2386 złotych, Heraklion o 8,5 procent, z 2763 do 2529 złotych, Fuerteventura o 7,9 procent, z 3171 do 2920 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów - wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 14. tydzień roku, czyli okres od 4 do 10 kwietnia 2016 r. Dane pochodzą z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki przygotowanego na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Prawdopodobnie dane MerlinX pokazują wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow Tours, Neckermann.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA