fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sprawa Skripala

Miasto, w którym otruto Skripala, najlepszym miejscem do życia

Murgatroyd49 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Salisbury, miasto, w którym 4 marca 2018 roku otruto rosyjskim środkiem bojowym nowiczok byłego oficera GRU Siergieja Skripala i jego córkę Julię, zostało wybrane przez "Sunday Times" najlepszym miejscem do życia w Wielkiej Brytanii.

W roku 2018 za najlepsze miejsce do życia w Wielkiej Brytanii "Sunday Times" uznał York, a dwa lata wcześniej - Bristol.

"Sunday Times" uzasadniając swój najnowszy wybór pisze, że w Salisbury "czuć w powietrzu prawdziwy optymizm".

Redaktor "Sunday Times" Helene Davies podkreśla, że zamieszkiwane przez 45 tys. osób miasteczko "wykazało prawdziwego ducha wspólnoty w zmaganiach z atakiem chemicznym" na Skripalów, do jakiego doszło w marcu 2018 roku.

Odkażanie wszystkich miejsc, które mogły zostać skażone nowiczokiem w czasie ataku na Skripalów, zajęło w Salisbury niemal rok.

Brytyjskie władze oskarżyły o atak na byłego pułkownika GRU, skazanego na więzienie w Rosji za szpiegowanie na rzecz Wielkiej Brytanii w 2006 roku i przekazanego Wielkiej Brytanii cztery lata później w ramach wymiany szpiegów, Rosję. Zamachu na życie Skripala miało dokonać dwóch oficerów GRU. Moskwa zaprzecza tym oskarżeniom i przekonuje, że domniemani oficerowie GRU byli w rzeczywistości rosyjskimi turystami, którzy chcieli zobaczyć katedrę w Salisbury.

Kilka miesięcy po ataku na Skripalów nowiczokiem zatruła się para mieszkającą ok. 13 km na północ od Salisbury. W wyniku kontaktu zmarła 44-letnia Dawn Sturgess.

"The Sunday Times" zwraca uwagę, że miasteczko szybko podniosło się po szoku, jakim był atak z użyciem broni chemicznej. Zdaniem gazety dziś w Salisbury "w powietrzu unosi się nadzieja i entuzjazm".

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA