fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty zimowe

Justyna podróżuje, skoczkowie patrzą w niebo

AFP
Zima ze skokami i biegami przeniosła się na ten weekend do Lillehammer. Przed Kamilem Stochem i spółką dwa konkursy PŚ. Justyna Kowalczyk: w sobotę bieg łączony w Norwegii, w niedzielę maraton we Włoszech

Pucharowe skoki na Lysgardsbakken, większej (HS 138) z dwóch skoczni w Lillehammer to miejsce, gdzie pojawi się ta sama reprezentacyjna polska siódemka, która pojechała tydzień temu do Kuusamo/Ruki: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Jan Ziobro i Stefan Hula.

Polacy chwilę trenowali przed wyjazdem na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi, oddali po kilka skoków, trener Łukasz Kruczek nie miał wątpliwości, kogo zabrać na zawody do Norwegii. Zwrócił też uwagę na niezłą formę Andrzeja Stękały z kadry B, być może młody skoczek (rocznik 1995) dostanie wkrótce szansę startu z najlepszymi.

Najbliższe konkursy PŚ w Norwegii (pierwszy wedle planu w sobotę o 16.45, drugi w niedzielę o 14.45) są wyczekiwane przez kibiców przede wszystkim z powodu odwołania rywalizacji w Kuusamo/Ruce. W Polsce oczekuje się sygnałów powrotu formy kadry Łukasz Kruczka, w Niemczech i Słowenii potwierdzenia, że na razie te drużyny i ich liderzy: Severin Freund i Peter Prevc rządzą rywalizacją.

Norwegowie liczą na swoją bojową młodzież i pierwszego niespodziewanego lidera PŚ – Daniela Andre Tande. Po krótkiej nieobecności do PŚ wraca Austriak Gregor Schlierenzauer i rewelacyjny młodzieniec ze Słowenii, Domen Prevc, brat Petera. Nie będzie chorego Janne Ahonena.

Pewności, że w Lillehammer wszystko wróci do normy jednak mieć nie można, prognozy meteorologiczne z punktu widzenia skoczków znów nie są zbyt korzystne – względy spokój z podmuchami w piątek, w porze treningów i pierwszych kwalifikacji, ale sobota i niedziela mają być bardziej wietrzne i deszczowe.

Także w Lillehammer, na mniejszej skoczni (HS 100) swój skokowy Puchar Świata rozpoczynają panie. Powinny dać radę – ich konkurs przewidziano już na piątek (15.00), wśród zgłoszonych do kwalifikacji 50. uczestniczek są dwie Polki – Magdalena Pałasz i Kinga Rajda.

Justyna Kowalczyk wybrała w ten weekend trudne połączenie biegów i podróży po Europie. Najlepsza polska biegaczka jest już po pierwszych treningach na trasach w Lillehammer. Z Kuusamo nie pojechała jednak prosto do Norwegii, tylko wróciła do Warszawy, by u dr Roberta Śmigielskiego przejść doraźną naprawę prawego kolana (ściągnięcie płynu, wstrzyknięcie komorek macierzystych).

Potem była droga do Lillehammer, oglądanie tras („Tak ciężkie, że aż strach się bać bólu startowego!" – to już cytat z Facebooka pani Justyny) i ich przecieranie. Start w sobotę rano, dystans typowy dla biegu łączonego kobiet: 7,5 km klasykiem, 7,5 km łyżwą. Po biegu pakowanie i sprawna podróż do Livigno, by tam dobę później wystartować w La Sgambeda – pierwszym maratonie z cyklu Visma Ski Classics, już w czarno-czerwonym kostiumie Team Santander.

Cykl Visma Ski Classics będzie miał prolog w sobotę – 15 km kobiet w biegu masowym i 15 km mężczyzn indywidualnie, do klasyfikacji drużynowej liczą się trzy najlepsze czasy męskie i jeden kobiecy. To okazja do zdobycia bonusów indywidualnych, ale przede wszystkim prezentacja ekip zawodowych startujących w cyklu.

Właściwy bieg – La Sgambeda miał liczyć 35 km, ale śniegu w Lombardii tym razem zabrakło, organizatorzy usypali za pomocą armatek śnieżnych pętlę długości 6 km i wszyscy uczestnicy, zawodowcy i amatorzy pokonają ją w niedzielę cztery razy. W sumie wychodzi 24 km, jak na maraton – dość skromnie, ale z punktu widzenia Justyny Kowalczyk – w ten męczący weekend raczej wystarczy.

> Lillehammer, PŚ w skokach:
Piątek, 4 grudnia
10:00 oficjalny trening (dwie serie)
20:15 kwalifikacje
Sobota, 5 grudnia
15:30 seria próbna
16:45 1. konkurs indywidualny
Niedziela, 6 grudnia
13:30 kwalifikacje
14:45 2. konkurs indywidualny
Transmisje w TVP 1 i Eurosporcie 1

> Klasyfikacja PŚ: 1. D. A. Tande (Norwegia) 100 pkt. 2. P. Prevc (Słowenia) 80; 3. S. Freund (Niemcy) 60; 4. R. Freitag (Niemcy) 50; 5. N. Kasai (Japonia) 45; 6. S. Kraft (Austria) i A. Wellinger (Niemcy) po 40;... 13. K. Stoch (Polska) 20.

> Lillehammer, PŚ w biegach:
Sobota, 5 grudnia
10:00 bieg łączony kobiet (7,5+7,5 km)
11:20 bieg łączony mężczyzn (15+15 km)
Niedziela, 6 grudnia
10:00 sztafeta kobiet (4x5 km)
11:50 sztafeta mężczyzn (4x7,5 km)
Transmisja w Eurosporcie 1

> Klasyfikacja PŚ kobiet: 1. T. Johaug (Norwegia) 313 pkt.; 2. S. Nilsson (Szwecja) 280; 3. I. F. Oestberg (Norwegia) 237; 4. I. Ingemarsdotter (Szwecja) 217; 5. C. Kalla (Szwecja) 174; 6. K. Niskanen (Finalndia) 168;... 14. J. Kowalczyk (Polska) 82.

> Livigno, cykl Visma Ski Classic:
Niedziela, 6 grudnia
9:45 bieg La Sgambeda (24 km)
Transmisja w TVP Sport

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA