fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty zimowe

Rosjanie i Norweżki rządzą w Tour de Ski

AFP
Na szwajcarskich i włoskich trasach trwa 14. Tour de Ski. Po czterech etapach wśród pań prowadzi Therese Johaug, wśród mężczyzn Aleksandr Bołszunow. Dominik Bury jest 29.

Znany cykl biegowy tej zimy ma siedem etapów, ostatni rozegrany zostanie w najbliższą niedzielę. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 28 grudnia w Lenzerheide (Szwajcaria), następnie przeniosła się do tyrolskiego centrum narciarstwa biegowego w Toblach/Dobiacco.

Rywalizacja pań przebiega wedle scenariusza doskonale znanego z Pucharu Świata: dwa biegi na 10 km techniką dowolną wygrała liderka PŚ Norweżka Therese Johaug, raz była druga w noworocznym biegu w Toblach na 10 km techniką klasyczną na dochodzenie, o czubek narty na finiszu wyprzedziła ją rodaczka, Ingvild Flugstad Oestberg.

Tylko sprint w Lenzerheide udało się wygrać Słowence Anamariji Lampic. W walce z Norweżkami na dłuższych dystansach liczą się jedynie Rosjanka Natalia Nieprajewa i Szwedka Ebba Anderson.

Wśród mężczyzn na razie nieco lepsi od Norwegów są Rosjanie. Ubiegłoroczny zwycięzca Tour de Ski i obecny lider PŚ Johannes Hoesflot Klaebo wygrał wprawdzie etap sprinterski, ale oba biegi dystansowe stylem dowolnym (na 15 km) wygrał Siergiej Ustiugow, a 15 km stylem klasycznym obecny lider cyklu Aleksandr Bołszunow.

Polski udział w Tour de Ski zapewniają bracia Bury, którzy po czterech etapach są klasyfikowani na 29. (Dominik) i 51. (Kamil) miejscu. W zawodach wystartowały trzy dziewczyny z kadry A Aleksandra Wierietielnego i Justyny Kowalczyk. Monika Skinder nie przetrwała jednak pierwszego etapu, Izabela Marcisz oraz Weronika Kaleta wycofały się po trzecim. Maciej Staręga planowo zrezygnował po sprincie, czyli drugim etapie.

Do zakończenia cyklu pozostały trzy etapy: 3 stycznia w Val di Fiemme (10 km kobiet i 15 km mężczyzn techniką klasyczną ze startu wspólnego), 4 stycznia znów w Val di Fiemme (sprinty techniką klasyczną) i 5 stycznia wielki finał na wspinaczkowej trasie z Val di Fiemme na szczyt Alpe Cermis (10 km kobiet i mężczyzn techniką dowolną ze startu wspólnego).

Rezultaty Tour de Ski zaliczane są do klasyfikacji PŚ. Mistrz i mistrzyni cyklu dostaną po 400 punktów rankingowych, za każde zwycięstwo etapowe jest dodatkowo po 50 pkt. Łączna pula nagród tegorocznej imprezy to 560 tys. franków szwajcarskich, najlepsi dostaną po 55 tysięcy.

> 14. Tour de Ski

Klasyfikacja mężczyzn (po 4 z 7 etapów): 1. A. Bołszunow (Rosja) 1:44.55 godz.; 2. S. Ustiugow (Rosja) 16 s straty; 3. J. H. Klaebo (Norwegia) 26 s;...29. D. Bury (Polska) 3.53 min.; 51. K. Bury (Polska) 6.18 min.

Klasyfikacja kobiet (po 4 z 7 etapów): 1. T. Johaug (Norwegia) 1:22.05 godz.; 2. I. F. Oestberg (Norwegia) 22 s straty; 3. N. Nieprajewa (Rosja) 22 s.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA