Mistrzostwa świata w biatlonie. Szwecja ma nowego króla

Szwed Martin Ponsiluoma wygrał sprint na mistrzostwach świata w biatlonie. Drugi był Francuz Simon Desthieux, a trzeci jego rodak Emilien Jacquelin.

Publikacja: 12.02.2021 16:07

Medalu nie zdobyli Norwegowie, choć zajmują cztery pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, wygrali tej zimy wszystkie sprinty i w każdych zawodach przynajmniej jeden z nich stawał na podium. Teraz czwarty był Johannes Dale, a piąty Johannes Boe, który pobiegł najszybciej, ale dwa razy pudłował podczas pierwszego strzelania.

Ponsilouma zdobył złoto, choć przed startem w Pokljuce jego najlepszym indywidualnym wynikiem na mistrzostwach świata było 23. miejsce w biegu pościgowym, które zajął rok temu w Anterselvie. Tej zimy dwa razy stał na podium pucharowych zawodów, ale nigdy nie był najlepszy. 26-letni wielbiciel kina i wędkarstwa to pierwszy indywidualny mistrz świata ze Szwecji od 1958 roku.

Desthieux medale najważniejszej imprezy do tej pory zdobywał tylko w sztafecie, srebro to jego życiowy sukces. Jacquelin rok temu był mistrzem świata w biegu pościgowym, a nieoczekiwany sukces - w sumie zdobył wówczas w Anterselvie aż trzy medale - sprawił podobno, że wpadł w depresję i miał problemy z motywacją. Tej zimy na podium stał tylko dwa razy.

Wyniki: 1. M. Ponsiluoma (Szwecja) 24:41.1 (0+0), 2. S. Desthieux (Francja) +11.2 (0+0), 3. E. Jacquelin +12.9 (1+0)… 65. G. Guzik +2:20.1 (2+0), 88. A. Nędza-Kubiniec +3:36.4 (1+2), 99. M. Szwajnos +5:08.6 (1+3)

Klasyfikacja generalna (po 16 z 26 startów): 1. J. Boe (Norwegia) 749, 2. S. H. Laegreid (Norwegia) 681, 3. T. Boe (Norwegia) 598… 83. G. Guzik 2, 87. A. Nędza-Kubiniec 1

2 / 3
Inne sporty
Bratobójcza walka o igrzyska. Polacy zaczęli wyścig do Paryża
kolarstwo
Katarzyna Niewiadoma wygrywa Strzałę Walońską. Polki znaczą coraz więcej
Inne sporty
Paryż 2024. Tomasz Majewski: Sytuacja w Strefie Gazy zagrożeniem dla igrzysk. Próba antydronowa się nie udała