fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty zimowe

Rosyjscy sportowcy odzyskują olimpijskie medale

AFP
Sportowy Sąd Arbitrażowy w Lozannie CAS rozpatrzył pozytywnie odwołanie w sprawie 28 rosyjskich sportowców, którym cofnięto dożywotną dyskwalifikację na start w igrzyskach olimpijskich. Decyzja oznacza, że złote medale zdobyte na igrzyskach w Soczi odzyskują rosyjski biegacz narciarski Aleksandr Legkow oraz skeletonista Aleksandr Trietjakow.

"W przypadku tych 28 sportowców nałożone na nich kary zostają anulowane, a ich indywidualne wyniki zdobyte na igrzyskach w Soczi znów są uznane" - głosi oświadczenie CAS.

Sąd uznał, że dowody zebrane w sprawach tych sportowców były niewystarczające do stwierdzenia, że doszło do naruszenia przepisów antydopingowych w ich przypadkach.

W przypadku apelacji dotyczących 11 kolejnych sportowców CAS podtrzymał decyzję o karze, ale zredukował jej wymiar. Zamiast dożywotniej dyskwalifikacji z udziału w igrzyskach nałożył na nich dyskwalifikację obejmującą jedynie zbliżające się igrzyska w Pjongczangu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że decyzja sądu "potwierdza, że starania o ochronę praw sportowców w sądach, a także w inny sposób są usprawiedliwione, mogą być efektywne i powinny być kontynuowane".

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wykluczył Rosję z udziału w igrzyskach zimowych w Pjonczangu ze względu na stwierdzenie istnienia systemowego stosowania niedozwolonych środków przez sportowców z tego kraju w czasie igrzysk zimowych w Soczi w 2014 roku.

Ci sportowcy z Rosji, którzy nie zostali przyłapani na dopingu, mogą występować w Pjongczangu pod flagą MKOl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA