fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty motorowe

Formuła 1: Talent Roberta Kubicy i kasa Siergieja

AFP
W drugim dniu testów opon na sezon 2018 Robert Kubica wrócił za kierownicę Williamsa na niespełna dwie godziny przed końcem ostatniej sesji na torze w Abu Zabi.

Korespondencja z Abu Zabi

Do wtorkowych stu okrążeń dorzucił jeszcze 28 rund toru Yas Marina i uzyskał siódmy czas dnia – najlepszy spośród trójki kierowców zmieniających się w kokpicie Williamsa.

Porównywanie rezultatów nie ma jednak sensu, bo wiedzę na temat wielu czynników mających wpływ na wyniki ma tylko zespół. Z zewnątrz widać jedynie, że Kubica swój najlepszy wynik uzyskał na bardziej miękkich, a więc teoretycznie szybszych oponach niż jeżdżący dziś przez większość dnia Siergiej Sirotkin.

Na najszybszym okrążeniu polski kierowca miał przed sobą spory ruch na torze, a chwilę później jazdy przerwano czerwoną flagą – tuż przed zakończeniem sesji.

O specyfice testów przypomina także szef techniczny Williamsa Paddy Lowe. – Nie będę zagłębiał się w analizę czasów, bo to skomplikowana sprawa i w grę wchodzi dużo czynników – mówił dziennikarzom.

Kubica i Sirotkin zaprezentowali się z dobrej strony, ale miejsce w Williamsie u boku Lance'a Strolla jest tylko jedno. Rosjanin musiał udowodnić, że na nie zasługuje, Kubica, postrzegany jako faworyt do fotela, skupiał się na pracy dla zespołu i dostawcy opon, firmy Pirelli.

Williams ma już do dyspozycji bardzo dużo danych dotyczących potencjalnych kandydatów. Ekipa przekonała się, że Kubica nie ma żadnych problemów fizycznych związanych z jazdą samochodem w tegorocznej specyfikacji.

Czy wyrósł mu nieoczekiwany konkurent w postaci Sirotkina? Rosjanin zaprezentował się z bardzo dobrej strony, ale jego doświadczenie w Formule 1 jest znacznie mniejsze – mimo siedmioletniego rozbratu Kubicy z wyścigami Grand Prix. Nigdy nie startował w królewskiej kategorii wyścigowej, ale udział w testach i niezłe wyniki w seriach juniorskich składają się na bardzo dobry życiorys.

Kubica podkreśla, że jest w lepszej formie niż za czasów startów w Formule 1, a ambicja i głód ścigania z pewnością dodają mu skrzydeł. Dla starającego się o powrót do czołówki zespołu Williams lepszym wyborem byłby Polak – pomijając nawet fantastyczną medialną historię związaną z pozornie nierealnym powrotem.

Ale w grę wchodzą także kwestie pozasportowe. Nie jest tajemnicą, że za Sirotkinem stoi potęga finansowa jego ojczyzny i jeśli dodatkowe miliony będą kwestią przetrwania ekipy Williamsa na przyzwoitym poziomie (opuści ją w przyszłym roku kilku sponsorów), to właśnie ten argument może okazać się rozstrzygający.

Na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zespół starannie przeanalizuje wszystkie dane, rozważy wszystkie za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji. Po testach w Abu Zabi to Kubica jest na pole position w wyścigu po fotel w Williamsie. ©?

 

Autor jest komentatorem telewizji Eleven Sports

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA