fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty motorowe

Kubica doradza i czeka na szansę

Robert Kubica: – Moim celem pozostaje powrót do ścigania w F1
AFP
Ostatnie wolne miejsce w wyścigowej stawce Williams powierzył Siergiejowi Sirotkinowi z Rosji, ale dla Roberta Kubicy nie oznacza to końca walki o powrót do F1.

W sezonie 2018 Kubica będzie kierowcą rezerwowym brytyjskiej ekipy. Jak sam twierdzi, nie zamierza rezygnować z celu, do którego uparcie dążył przez ostatni rok z okładem – najpierw przygotowując się od strony fizycznej, a następnie testując wyścigówki zespołów Renault i Williams.

Upragnionej posady kierowcy wyścigowego nie dostał, ale pozostaje w grze, czeka na szansę i sam pracuje nad jej stworzeniem.

– Moim celem pozostaje powrót do ścigania w Formule 1 i to jest kolejny ważny krok w tym kierunku – mówi Kubica.

Jego rola ma polegać na pracy przy rozwoju samochodu, będzie też kimś w rodzaju mentora. Sirotkin debiutuje w Formule 1, a drugi kierowca Williamsa, Lance Stroll, ma na koncie tylko 20 startów. Rosjanin i Kanadyjczyk mają w sumie 41 lat, co czyni z nich najmłodszą parę w stawce. Williams, niegdyś potęga F1, potrzebuje doświadczonego kierowcy do prac rozwojowych.

Kubica będzie brał udział w testach za kierownicą tegorocznego samochodu, ma też wystąpić w kilku piątkowych sesjach treningowych. Nie traci kontaktu z F1 i zyska możliwość jeżdżenia aktualnym autem, a przy okazji będzie mógł zademonstrować umiejętności, których nie zmniejszyła ani kontuzja, ani upływ czasu.

– Spodziewamy się, że Robert mocno wspomoże zespół od strony technicznej, wykorzystując swoje ogromne doświadczenie podczas testów na torze, przy pracy w symulatorze i wspierając kierowców wyścigowych oraz inżynierów podczas każdego wyścigu – mówi Paddy Lowe, szef techniczny Williamsa. – Kubica jest kierowcą, którego podziwiam od lat, i bardzo się cieszę, że będę z nim pracował w sezonie 2018. Chcielibyśmy pogratulować Robertowi tego, co do tej pory osiągnął. Przezwyciężenie skutków jego kontuzji, powrót do formy fizycznej i ponowne poprowadzenie samochodu Formuły 1 to niesamowite osiągnięcia.

Mimo tych pochwał nie jest to wymarzony scenariusz dla kierowcy, który marzył o powrocie do ścigania. W przegranej walce o fotel liczyły się jednak kwestie pozasportowe. W ślad za Sirotkinem do ekipy trafia konkretne wsparcie finansowe, rzędu 15 milionów euro za sezon. Rosja ma swój wyścig (Grand Prix w Soczi), a po zniknięciu ze stawki Daniiła Kwiata brakowałoby w F1 rosyjskiego kierowcy.

Williams upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu: zyskał budżetowo i ma doświadczonego, biegłego technicznie zawodnika, który pomoże w rozwoju zespołu. Jeśli wkład Kubicy zostanie dostrzeżony, to w połączeniu z dodatkowym doświadczeniem w jeździe aktualnymi samochodami znacząco wzrosną jego szanse w walce o wyścigowy fotel na sezon 2019 – w tym lub innym zespole.

Autor jest komentatorem telewizji Eleven Sports

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA