fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty motorowe

Team ORLEN już w Dakarze

materiały prasowe
Wszyscy zawodnicy ORLEN Team są już już w Arabii Saudyjskiej, gdzie 5 stycznia wystartują w 42. edycji Rajdu Dakar. W barwach zespołu wystąpią: Kuba Przygoński i Martin Prokop (samochody), Adam Tomiczek i Maciej Giemza (motocykle) oraz Kamil Wiśniewski (quad).

Podczas tegorocznego Dakaru zawodnicy przejadą łącznie 7856 km, z czego ponad 5000 km będą stanowiły odcinki specjalne. Oznacza to, że dystans jest dłuższy o 2000 km względem poprzedniej edycji, odbywającej się w Peru. Rywalizacja potrwa od 5 do 17 stycznia i będzie się składała z 12 etapów z początkiem w Dżuddzie oraz finiszem w Qiddiya. Piasek będzie stanowił 75 proc. nawierzchni.

Najbardziej doświadczony zawodnik ORLEN Team w Rajdzie Dakar to Kuba Przygoński, który usiądzie za kierownicą MINI John Cooper Works Rally. Kierowcy będzie towarzyszył niemiecki pilot – Timo Gottschalk. Przygoński, który należy już do grona „Legend Dakaru”, wystąpi w tym rajdzie po raz jedenasty. Jego najlepsze wyniki to 6. miejsce w klasyfikacji motocykli w 2014 r. (najlepsza pozycja Polaka w tej kategorii) oraz 4. miejsce w rywalizacji samochodów w zeszłorocznej edycji. Kierowca ORLEN Team jest także m.in. zdobywcą Pucharu Świata Cross Country FIA w 2018 r.

W barwach ORLEN Team po raz pierwszy wystartuje Martin Prokop, którego wspiera Unipetrol – czeska spółka z Grupy ORLEN i marka Benzina, pod którą koncern prowadzi sieć stacji paliw u południowych sąsiadów. Były kierowca WRC, w tegorocznym Dakarze pojedzie Fordem Raptor RS Cross Country i będzie pilotowany przez Viktora Chytkę. Prokop, który pojedzie w rajdzie po raz piąty może się pochwalić 6. pozycją wywalczoną przed rokiem. W 2018 r. zajął on także 2. miejsce w Pucharze Świata Cross Country FIA, ustępując jedynie Przygońskiemu.

Tradycję startów motocyklistów w Dakarze w barwach ORLEN Team kontynuują juniorzy – Adam Tomiczek i Maciej Giemza. Obaj zawodnicy wywodzą się z Akademii ORLEN Team. Tomiczek i Giemza mają już za sobą pierwsze starty w Rajdzie Dakar. Pierwszy w poprzedniej edycji zajął 16. pozycję, drugi zajął 24. miejsce w swoim debiucie w 2018 r. Zarówno Giemza, jak i Tomiczek w Arabii Saudyjskiej pojadą na Husqvarnach 450 RALLY.

Skład ORLEN Team na Rajd Dakar uzupełnił, debiutujący w barwach zespołu, quadowiec Kamil Wiśniewski, dla którego będzie to czwarty start w Dakarze. Wiśniewski osiągnął 6. miejsce w ubiegłorocznej edycji rajdu oraz zdobył Puchar Świata w Rajdach Baja w 2013 i 2014 r. Wiśniewski pojedzie Yamahą Raptor 700R.

Uroczysty start Rajdu Dakar odbędzie się w sobotę 4 stycznia, dzień później zawodnicy staną na starcie pierwszego etapu z odcinkiem specjalnym o długości 319 km.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA