Przed ostatnim, dziesiątym turniejem w tym sezonie, Zmarzlik miał 7 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji generalnej Emilem Sajfutdinowem i 9 nad Leonem Madsenem. Oznaczało to, że w Toruniu Polak musi zdobyć 15 punktów, by być pewnym utrzymania przewagi, w przypadku gdyby Rosjanin zdobył komplet możliwych punktów - 21. Każda strata Sajfutdinowa oznaczała obniżenie poprzeczki dla Polaka.

Ostatecznie to nie Sajfutdinow a znakomity w Toruniu Madsen był głównym rywalem dla Zmarzlika. Duńczyk w fazie zasadniczej zdobył komplet 15 punktów i odrobił 4 ze swojej straty do Polaka. To oznaczało, że w półfinale Zmarzlik musi zająć co najmniej drugie miejsce, by zapewnić sobie złoto. Ta sztuka mu się udała - w 22. wyścigu przyjechał na pierwszej pozycji. Finał Grand Prix w Toruniu w tej sytuacji nie miał już większego znaczenia - Zmarzlik przyjechał w nim ostatni - wygrał bezbłędny Madsen, zapewniając sobie srebrny medal.

Złoto Zmarzlika to dopiero trzeci w historii tytuł Indywidualnego Mistrza Świata dla polskiego żużlowca. W 1973 roku niespodziewanie słynnego Ivana Maugera w jednodniowym finale w Chorzowie zdystansował Jerzy Szczakiel. Na powtórkę przyszło czekać aż 37 lat, gdy po dwóch srebrnych medalach i czterech brązowych, po złoto udało się wreszcie sięgnąć Tomaszowi Gollobowi.

Poza Zmarzlikiem w Grand Prix w Toruniu rywalizowało także czterech innych Polaków. Adrian Miedziński dostał na te zawody „dziką kartę”, z kolei dla Janusza Kołodzieja jest to pożegnalny występ w cyklu – jest najsłabszym zawodnikiem regularnej obsady, mimo że po drodze wygrał turniej w czeskiej Pradze. O zakwalifikowanie się do przyszłorocznej edycji, czyli o miejsce w pierwszej ósemce, walczyli natomiast Maciej Janowski i Patryk Dudek. Przed zawodami zajmowali 6 i 7. miejsce w klasyfikacji, ale ich przewaga nad grupą pościgową nie była duża. Ostatecznie obaj w ósemce się utrzymali - o dużym szczęściu może mówić Dudek, który dziewiątego Słoweńca Mateja Zagara wyprzedził zaledwie o punkt.