Sporty motorowe

Żużel: Ivan Mauger, sześciokrotny mistrz świata, nie żyje

Archives New Zealand [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Flickr
W poniedziałek w wieku 78 lat zmarł jeden z najsłynniejszych żużlowców w historii, Nowozelandczyk Ivan Mauger.

Mauger sześciokrotnie - w latach 1968, 1969, 1970, 1972, 1977 i 1979 - zdobywał indywidualne mistrzostwo świata. Nikt później nie poprawił tego wyniku - tylko Tony'emu Rickardssonowi w 2005 roku udało się wyrównać to osiągnięcie.

Nowozelandczyk do sześciu złotych medali dorzucił także trzy srebrne i jeden brązowy. W 1973 roku na Stadionie Śląskim przegrał tylko z Jerzym Szczakielem, jedynym - do 2008 roku i złota Tomasza Golloba - indywidualnym mistrzem świata z Polski.

Mauger czterokrotnie był także mistrzem świata w drużynie, z czego trzykrotnie w barwach Wielkiej Brytanii, a raz Nowej Zelandii.

- Jesteśmy bardzo zasmuceni informacją o śmierci Ivana. Był pionierem w dziedzinie profesjonalizmu. Nasze myśli w tym smutnym czasie są z Jego rodziną - napisała brytyjska federacja motocyklowa.

- Prawdziwa żywa legenda, z powodu lat, spędzonych na torze i poza nim, a przed wszystkim z powodu bycia dobrym facetem - żegnając Maugera napisał Australijczyk Jason Crump, trzykrotny mistrz świata w latach 2004-2009.

78-letni były żużlowiec w ostatnich latach cierpiał na afazję i zaburzenia poznawcze, mieszkał w domu opieki społecznej.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL