fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Historia 305 polskich medali

AdobeStock
W sobotę w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się jubileuszowa gala. To punkt kulminacyjny obchodów, trwających przez cały rok.

Swoją obecność potwierdził prezydent RP Andrzej Duda, będzie przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, mistrz olimpijski w szermierce z Niemiec Thomas Bach oraz szef Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Słoweniec Janez Kocijanic. Nowy szef Światowej Organizacji Antydopingowej (WADA) Witold Bańka po raz ostatni wystąpi oficjalnie w roli ministra sportu i turystyki.

Gospodarzem uroczystości będzie prezes PKOl. Andrzej Kraśnicki. Scenografia ma przypominać salon Hotelu Francuskiego w Krakowie, gdzie 12 października 1919 roku, jedenaście miesięcy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powstał Polski Komitet Olimpijski (pod nazwą Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich).

W Warszawie od czwartku odbywa się  Zgromadzenie Generalne pięćdziesięciu europejskich komitetów olimpijskich. Jego uczestnicy, którzy również będą gośćmi gali, wybiorą pięciu najlepszych sportowców Europy młodego pokolenia. Zwycięzca otrzyma Wielką Honorową Nagrodę Sportową im. Piotra Nurowskiego, prezesa PKOl.,  który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Przed rokiem wśród nominowanych do nagrody znalazła się polska tenisistka, zwyciężczyni juniorskiego Wimbledonu Iga Świątek. Wygrała austriacka kolarka górska Laura Stigger.

Dojdzie również do innego wyjątkowego wydarzenia. Niedawno, podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dausze Anita Włodarczyk otrzymała złoty medal za tytuł mistrzowski z roku 2013, należący się jej po dyskwalifikacji za doping Rosjanki Tatiany Łysenko. W Teatrze Wielkim prezydent MKOl. Thomas Bach wręczy Włodarczyk złoty medal olimpijski za igrzyska w Londynie. Tam również pierwsze miejsce zajęła Łysenko, ponieważ jednak udowodniono jej stosowanie środków dopingujących, w roku 2016 została zdyskwalifikowana, a medal otrzyma Polka, która w konkursie zajęła drugie miejsce.
Polscy sportowcy startują w igrzyskach od roku 1924. Zdobyli dotychczas 305 medali. Na gali spotka się kilkudziesięciu medalistów olimpijskich. PKOl. przygotował specjalny album, poświęcony każdemu z nich.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA