fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Olimpijski powrót do Krakowa

NAC
12 października 1919 roku, jedenaście miesięcy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powołano do życia Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich.

Decyzję podjęli działacze sportowi z Krakowa, Warszawy i Lwowa związani z lekką atletyką, narciarstwem, piłką nożną i turystyką. Reprezentowali m.in. ministerstwa Zdrowia Publicznego, Spraw Wojskowych, Robót Publicznych, lwowski związek piłkarski (PZPN powstał dwa miesiące później).

Spotkali się na dwudniowej konferencji w Hotelu Francuskim w Krakowie. 11 października powołali do życia Polski Związek Lekkiej Atletyki, a 12 października – Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich, nazywany w skrócie Polskim Komitetem Igrzysk Olimpijskich, a od roku 1925 – Polskim Komitetem Olimpijskim.

Tydzień później założycieli przyjął naczelnik państwa Józef Piłsudski. Na pierwszego prezesa PKOl wybrano księcia Stefana Lubomirskiego.

W setną rocznicę tych wydarzeń 11 i 12 października w Krakowie odbędą się uroczystości jubileuszowe. W piątek w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprezentowana zostanie książka „Olimpizm polski" pod redakcją przewodniczącego Polskiej Akademii Olimpijskiej profesora Józefa Lipca. W sesji naukowej „Olimpizm w świetle polskiej nauki" wezmą udział najwybitniejsi polscy badacze, m.in. profesorowie Dariusz Słapek, Michał Bronikowski, Jerzy Nowocień, Zbigniew Dziubiński, Alicja Przyłuska-Fischer, Jan Blecharz czy Aleksander Ronikier. Janusz Czerwiński, Szymon Krasicki, Jerzy Sadowski i Henryk Sozański wygłoszą referaty o polskiej myśli szkoleniowej.

Na sesji „Sztuka i sport" prof. Wojciech Zabłocki mówić będzie o architekturze sportowej, prof. Zbigniew Porada o tematyce olimpijskiej w sztukach plastycznych, a dr Iwona Grys o polskiej muzyce olimpijskiej, w której mieliśmy medalistów igrzysk.

W sobotę w Hotelu Francuskim odbędzie się uroczystość odnowienia aktu założycielskiego PKOl. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski będzie gospodarzem spotkania w Sali Rady Miasta. Ludzie nauki przedstawią wykłady m.in. o narodzinach ruchu olimpijskiego w Polsce (prof. Ryszard Wryk), sytuacji PKOl. i olimpizmu w okresie PRL (prof. Artur Pasko), a dziennikarze sportowi z Krakowa: Jerzy Cierpiatka i Jerzy Nagawiecki, mówić będą o olimpizmie w polskiej publicystyce i felietonistyce.

26 października w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się gala jubileuszowa z udziałem wielu polskich olimpijczyków, władz państwowych i gości zagranicznych, z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem włącznie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA