fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Festiwal Biegowy w Krynicy. Bieg po oddech

materiały prasowe
W niedzielę na pięciokilometrowej trasie w Zakopanem biegało blisko 800 osób. Impreza jest w programie Ligi Festiwalu Biegowego w Krynicy.

Rok temu wbiegła na metę jako pierwsza z kobiet. – Pobiegłam na serio, bo ścigałam się z moją podopieczną, ale w tej imprezie od wyniku ważniejsza jest pomoc chorym na mukowiscydozę – mówiła Justyna Kowalczyk, pięciokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich, a także wieloletnia ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, która ponownie dołączyła do uczestników Biegu po Oddech. I znów była najszybsza wśród pań!

Trasa sprzyjała zarówno doświadczonym biegaczom (najszybszy był Szymon Belgrau z Międzyrzecza – 15:43), jak i początkującym. – Chcieliśmy tak dobrać dystans i miejsce, żeby zachęcić do udziału w naszej imprezie zarówno tych, którzy biegają wyczynowo, jak i tych, dla których ważny jest nie tyle wynik sportowy, co idea niesienia pomocy chorym – tłumaczy Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. – Impreza daje zresztą możliwość spotkania tych, z myślą o których jest organizowana.

Tegoroczną niespodzianką dla uczestników był koncert Ani „AniKi" Dąbrowskiej, zwyciężczyni jednego z popularnych talent show, która sama cierpi na mukowiscydozę. Ta młoda wokalistka jest przykładem, jak radzić sobie z chorobą i być inspiracją dla innych. Organizatorzy dorocznego wydarzenia podkreślają, że głównym celem jest zebranie jak największej sumy pozwalającej na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla chorych na mukowiscydozę oraz wsparcie finansowe w zakupie leków. Wszyscy uczestnicy imprezy dołożyli swoją cegiełkę poprzez zakup pakietu startowego.

Na starcie stają osoby, dla których tytułowy oddech bywa wysiłkiem. Jeśli nie są w stanie biec sami, biegną dla nich i za nich ich bliscy i przyjaciele. Szacuje się, że w Polsce choruje na mukowiscydozę blisko 2400 osób.

Profilaktyka zdrowotna i aktywne przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym, jak cukrzyca, otyłość czy zawał serca, to również jeden z celów TAURON Festiwalu Biegowego – dorocznego święta ruchu dla całych rodzin, odbywającego się od dekady w Krynicy-Zdroju. Program imprezy tworzy m.in. bieg „1 km dalej od cukrzycy", którego partnerem jest Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Nieważne, w jakim tempie, i nieważne, w jakim stroju – ważne, by 8 września stanąć na starcie i zrobić kolejny, a często pierwszy biegowy krok, tak ważny w przeciwdziałaniu chorobie. Według szacunków w Polsce jest już nawet 3 mln diabetyków, z czego 800 tys. może mieć nierozpoznaną chorobę.

Dla tych, którzy jeszcze nie zdobyli się na odwagę, by wykonać pierwszy krok w kierunku aktywności, przeznaczony jest marsz nordic walking „Przegoń zawał". Co roku uczestniczą w nim osoby starsze, chore, również po zawałach i przeszczepach serca. Przemierzając wspólnie krynicki deptak (trasa liczy ok. 2 km), pokazują, jak ważna jest aktywność, i udowadniają, że zawał to nie wyrok.

Jubileuszowy 10. TAURON Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju, jedna z największych, a przy tym najwszechstronniejsza impreza dla biegaczy, startuje w piątek 6 września. Organizatorzy przyjęli już ponad 9,5 tys. zgłoszeń z Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy, Litwy czy Węgier, co zwiastuje nowy rekord frekwencji wydarzenia.

Zapisy trwają w portalu www.festiwalbiegowy.pl, a ostatnie numery startowe będzie można zdobyć nawet 30 minut przed startem danej konkurencji.

współpraca Robert Zakrzewski, Katarzyna Marondel

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA