fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Ćwiczenia rezerwy dobiegły końca

AFP
Za nami pierwsze igrzyska europejskie. Polacy mogą być zadowoleni ze swojego występu.

Reprezentanci Polski z Baku wracają z 20 medalami. Złoto wywalczyły kajakarka Marta Walczykiewicz (K1 200) i szablistka Angelika Wątor. Poza tym Polacy przywieźli do domu osiem srebrnych i dziesięć brązowych medali.

Rezultat całkiem dobry. Jednak gratulując sportowcom sukcesów, trzeba na chwilę odłożyć na bok emocje i spojrzeć, ile tak naprawdę te medale są warte.

W Baku ponad 6 tysięcy zawodników rywalizowało w 20 dyscyplinach. W tym dwóch nieolimpijskich (rosyjska sztuka walki sambo, na rzecz której lobbował Władimir Putin, oraz karate), a także dwóch olimpijskich w nieolimpijskich formach (koszykówka trzyosobowa i piłka nożna plażowa). By podnieść rangę igrzysk europejskich, zdecydowano, że w 12 konkurencjach będzie można przy okazji wywalczyć kwalifikację do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (łucznictwo, boks, lekkoatletyka, kolarstwo, judo, strzelectwo, pływanie, tenis stołowy, taekwondo, triathlon, siatkówka, zapasy). Ale to wcale nie oznaczało, że gwiazdy światowego sportu tłumnie przyjeżdżały do stolicy Azerbejdżanu.

Wiele federacji traktowało igrzyska jak zło konieczne. Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza zdecydowała się na udział w igrzyskach europejskich dopiero wtedy, gdy w oczy zajrzało jej widmo wykluczenia z igrzysk olimpijskich. Federacje lekkoatletyczna i pływacka podkreślały, że ich terminarze są już maksymalnie wypełnione i nie ma możliwości, by którykolwiek znaczący zawodnik zechciał wystartować w azerskich zawodach. Wypracowano kompromis. Zmagania pływaków odbyły się jako juniorskie mistrzostwa Europy, a w rywalizacji lekkoatletów wystartowali uczestnicy Drużynowych Mistrzostw Europy 2015 III ligi.

W innych dyscyplinach nie było lepiej. W Baku występowali przede wszystkim sportowcy, którzy jeszcze nie zdołali zakwalifikować się do Rio. Tylko Rosja (164 medale, pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej) i Azerbejdżan (56 medali, drugie miejsce) potraktowały tę sprawę prestiżowo i poważnie. Dla innych były to ćwiczenia rezerwy.

Chociaż zdarzały się wyjątki. W składzie Polski na te igrzyska nie zabrakło np. Mai Włoszczowskiej (brąz w cross-country w kolarstwie górskim), która była reklamowana przez organizatorów, jako jedna z największych gwiazd imprezy.

W bardzo silnym składzie pojawiły się w Baku również polskie siatkarki. Ale w ich przypadku dobry występ był równoznaczny z milowym krokiem w kierunku Rio (kolejny przystanek to wrześniowe mistrzostwa Europy w Belgii i Holandii). Udało się, Polki wywalczyły srebro. Chociaż w finale zagrały fatalnie (0:3 z Turcją, z którą na początku turnieju wygrały 3:2), całokształt ich występu można zapisać na plus. I mieć nadzieję, że w przyszłym roku zagrają na tych najważniejszych igrzyskach.

Jeszcze nie wiadomo, gdzie odbędą się igrzyska europejskie w 2019 roku. Holandia zrezygnowała jeszcze przed rozpoczęciem zawodów w Baku. Jako potencjalnych organizatorów wymienia się Soczi, Kazań, Glasgow, Mińsk, Stambuł, a także Poznań.

Medale Polaków w Baku

Złote: Angelika Wątor - szermierka, turniej indywidualny szablistek; Marta Walczykiewicz - kajakarska jedynka kobiet (K1) na 200 m

Srebrne: Roksana Zasina - zapasy, kat. 53 kg; Katarzyna Krawczyk - zapasy, kat. 55 kg; Karol Robak - taekwondo, kat. 68 kg; Magomiedmurad Gadżijew - zapasy w st. wolnym, kat. 70 kg; Katarzyna Niewiadoma - kolarstwo, wyścig ze startu wspólnego; Paweł Sendyk - pływanie, 50 m st. motylkowym; Sandra Drabik - boks, kat. 51 kg; Reprezentacja Polski siatkarek

Brązowe: Maja Włoszczowska - kolarstwo górskie, cross-country; Karolina Naja, Edyta Dzieniszewska-Kierkla, Beata Mikołajczyk, Ewelina Wojnarowska - kajakarska czwórka kobiet (K4) na 500 m; Iwona Matkowska - zapasy, kat. 48 kg; Ewelina Wojnarowska - kajakarska jedynka kobiet (K1) na 500 m; Radosław Marcinkiewicz - zapasy w st. wolnym, kat. 86 kg; Lidia Fidura - boks, kat. 75 kg; Aneta Rygielska - boks, kat. 64 kg; Mateusz Polski - boks, kat. 60 kg; Karol Zbutowicz - pływanie, 400 m st. zmiennym; męska sztafeta - pływanie, 4x100 m st. zmiennym

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA