fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Rosja: Koniec z piwem przy kontroli antydopingowej. RUSADA wprowadza zakaz

adobestock
Rosyjska agencja antydopingowa (RUSADA) zakazała sportowcom picia piwa i innych napojów sportowcom, w celu przyspieszenia oddawania moczu do kontroli - poinformowała w piątek Margarita Margarita Pachnockaja, zastępca dyrektora generalnego agencji,

Ciała sportowców są zazwyczaj odwodnione po przekroczeniu linii mety czy zakończeniu innej sportowej rywalizacji, niektórzy więc wykorzystują piwo lub inne napoje bezalkoholowe jako środek moczopędny, w celu przyspieszenia procesu pobierania próbek moczu do kontroli antydopingowej.

- Z upoważnienia krajowej agencji antydopingowej, RUSADA zezwala teraz sportowcom tylko i wyłącznie na napoje bezalkoholowe i zakazuje spożywania wszystkich napojów zawierających alkohol, od momentu powiadomienia o procedurze badania antydopingowego, aż do zakończenia tego procesu - powiedziała w piątek Pachnockaja w rozmowie z agencją TASS.

- Ten warunek jest teraz zawarty w podręczniku dla kontrolujących agentów - dodała. - Odtąd sportowiec przyłapany na piciu piwa podczas procedury kontroli antydopingowej, otrzyma najpierw pierwsze ostrzeżenie i zostanie to udokumentowane przez oficera kontroli. W przypadku wielokrotnego naruszenia tego zakazu, może nastąpić ostrzejsza kara - zapowiedziała wiceszefowa RUSADA.

Według Pachnockaji ??alkohol może zniekształcić wynik testu na zabronione środki poprawiające wydolność. Jak zauważyła, z piwa najchętniej korzystali w krajowych badaniach rosyjscy lekkoatleci.

- Niektóre międzynarodowe federacje sportowe już wcześniej wprowadziły w swoich regulacjach zakaz dotyczący spożywania napojów alkoholowych podczas kontroli antydopingowej - dodała Pachnockaja, jako przykłąd wskazując International Hockey Federation (IIHF) oraz FIFA.

RUSADA w 2015 roku straciła akredytację światowych władz antydopingowych, w związku ze skandalem, w który uwikłanych było ok. tysiąca sportowców oraz trenerów, działaczy i funkcjonariuszy państwowych. We wrześniu zeszłego roku Komitet Wykonawczy WADA podjął jednak decyzję o przywróceniu RUSADA.

Źródło: rp.pl/ TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA