#RZECZoPRAWIE - prof. Monika Płatek: Spór wokół TK

W czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE o tym, co dalej z Trybunałem Konstytucyjny - mówiła prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Tomaszem Pietrygą.

Aktualizacja: 28.07.2016 16:06 Publikacja: 28.07.2016 15:27

Prof. Monika Płatek

Prof. Monika Płatek

Foto: rp.pl

Komisja Wenecka wszczęła przeciwko Polsce drugą procedurę ochrony praworządności. Czy nie uważa pani, że KW się trochę nas czepia?

Prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego: Komisja nas się nie czepia. Komisja nas wspiera. Nas - to znaczy zwykłych obywateli. Według mnie nie ma kryzysu Trybunału. Jest próba zniszczenia TK.

Parlament i wybrany rząd ma prawo kształtowania organizacji Trybunału. To nie jest święta krowa, której nie można ruszyć.

Ale nikt tego nie neguje. Politycy mają prawo rządzić, ale zgodnie z konstytucją. Nieuznawanie wyroku, który wyraźnie powiedział, że 3 sędziów jest wybranych zgodnie z konstytucją i nieprzyjmowanie ślubowania od nich jest zamachem na porządek prawny. Politycy mogą rządzić jak chcą, o ile jest to zgodne z prawem i w ramach porządku prawnego, który mamy. Tu chodzi o nasz interes.

Być może pani definiuje interes inaczej niż ktoś inny?

Ja się trzymam tego, co orzekł Trybunał.

Wejdźmy w szczegóły. Została uchwalona kolejna ustawa. Wiele się zmieniło. Przynajmniej jej autorzy twierdzą, że wypełniono zalecenia Komisji Weneckiej.

Chce pan w ciągu minuty powiedzieć, że ponieważ oni powiedzieli, że się zmieniło, to się zmieniło?.

Ja widzę tu kilka kierunków niebezpiecznych. Nie można w ustawie, którą się tworzy na nowo decydować o tym, że nie będzie się ogłaszało pewnych wyroków TK, bo jest to łamanie prawa. Nie będzie się decydowało o tym, że będzie się dopuszczało sędziów, którzy nie są sędziami.

Nawet prof. Rzepliński nie kwestionuje tych trzech nielegalnie wybranych sędziów?

Nie będę się odnosiła do tego co twierdził prof. Rzepliński. Będę się odnosiła do tego, co orzekł TK. A zgodnie z jego wyrokiem właściwie wybranymi sędziami są ci, którzy zostali wybrani przez poprzedni parlament.

Dzisiaj pan się spiera o to, a jutro nie będzie pan mógł się odzywać w ogólne. Ludzie, którzy łamią porządek mogą mieć głębokie przekonanie, że robią to dla nas, ale tyran, który myśli, że jest dobry, jest nadal tyranem. Spory muszą być rozwiązywane w ramach reguł konstytucyjnych. Dzisiaj te prawa są łamane.

Nowa ustawa jest trochę pewnym postępem.

To nie ma być ani trochę, ani pewien postęp. Mają orzekać sędziowie, którzy nie są sędziami? Publikować wyroki, które nie są wyrokami?

Proszę pamiętać, że ustawę trzeba czytać w całości, a nie tylko jej poszczególne przepisy. Jest tam mechanizm, który może uniemożliwić prace TK. Polega on na tym, że jeśli nie zgadzamy się na jakąś decyzję, to zawieszane są prace TK najpierw na trzy miesiące, a potem na kolejne trzy.

Jak według pani należy rozwiązać ten spór?

Trzeba przyjąć m.in. ślubowanie od trzech sędziów, którzy zostali wybrani zgodnie z prawem i ogłosić wyrok TK, który oceniał pierwszą ustawę.

A co z sędziami, którzy już orzekają?

To nie jest nasz problem. To jest problem Sejmu. Jeśli ja się dzisiaj ogłoszę królem Polski i będę tkwiła na tej pozycji przez pół roku, to chce mi pan powiedzieć, że trzeba mi będzie to wynagrodzić, kiedy dojdziemy do wniosku, że jednak królem nie jestem. Chyba tak to nie działa.

Kiedy skończy się ten spór?

Jestem prawniczką, a nie wróżką. Wolałabym być optymistką i myśleć, że zwycięży rozsądek.

Zobacz wideo: Płatek w #RZECZoPRAWIE

Komisja Wenecka wszczęła przeciwko Polsce drugą procedurę ochrony praworządności. Czy nie uważa pani, że KW się trochę nas czepia?

Prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego: Komisja nas się nie czepia. Komisja nas wspiera. Nas - to znaczy zwykłych obywateli. Według mnie nie ma kryzysu Trybunału. Jest próba zniszczenia TK.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami