fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Pawłowicz: Teraz czas na ustawę o mediach

Rafał Guz,PAP
Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz przekonuje, że Trybunał Konstytucyjny nie będzie miał możliwości zablokowania nowelizacji ustawy o TK przyjętej przez Sejm głosami PiS. Tuż po głosowaniu PO zapowiedziała, że zwróci się do Trybunału z wnioskiem o tzw. zabezpieczenie, czyli niedopuszczenie do wejścia ustawy w życie. Zdaniem Pawłowicz jest to jednak niemożliwe.

Pawłowicz na Facebooku określiła przygotowaną przez PiS nowelizację ustawy o TK jako "biorącą w reżim prawny swawole Trybunału Konstytucyjnego" i prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego.

"PO od razu postraszyła nas, że Trybunał wyda im znowu od ręki (bezprawne i zresztą nieskuteczne wobec Sejmu) środek stosowany w sprawach prywatnych, a nie w publicznych - >postanowienie o zabezpieczeniu<, tj. zablokuje wejście w życie uchwalonej dziś przez Sejm ustawy" - napisała w dalszej części wpisu Pawłowicz. Po czym dodała, że TK "nie ma żadnej władzy nad Sejmem i nie może mu zakazywać uchwalania ustaw ani blokować ich wprowadzania w życie.

Czytaj więcej: PO chce, aby Trybunał zablokował ustawę o TK

"Teraz przyszedł czas na ustawę o mediach. Idziemy naprzód!" - zakończyła swój wpis Pawłowicz.

Czytaj więcej: Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przyjęta

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. TK co do zasady będzie orzekał w pełnym składzie, czyli co najmniej 13 sędziów. Orzeczenia w tym składzie będą zapadać większością 2/3 głosów.

Za przyjęciem nowelizacji, wraz z poprawkami PiS, było 235 posłów (PiS, dwóch posłów z Kukiz'15 - Kornel Morawiecki i Ireneusz Zyska, jeden poseł niezrz. Janusz Sanocki), 181 było przeciw (PO, Kukiz'15, Nowoczesna, PSL, jeden poseł niezrz.), a 4 (dwóch z Kukiz'15, jeden z Nowoczesnej, jeden poseł niezrz.) wstrzymało się od głosu. PO zapowiedziało zaskarżenie noweli do TK.

Źródło: rp.pl/PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA