Miasta gotowe do świąt, ale iluminacje skromniejsze niż dotąd

Ulice wielu aglomeracji rozbłysły świątecznymi iluminacjami, ale w niektórych miejscach z powodu pandemii są one skromniejsze niż zazwyczaj.

Aktualizacja: 05.12.2020 19:31 Publikacja: 05.12.2020 18:10

Foto: Ewelina Lach, UM m.st. Warszawy

- Ze względu na oszczędność zmniejszyliśmy zakres iluminacji, nie pojawi się ona na około 10 ulicach, które były ozdobione w roku poprzednim, ale i tak będzie naprawdę barwnie, kolorowo i świątecznie. Dlatego warto zaglądać na teren toruńskiej starówki, pospacerować, by uczestniczyć w tej atmosferze zabytkowego centrum przyozdobionego świątecznymi dekoracjami – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

 

Powrót do starej Warszawy

W tym mieście iluminacja świąteczne na terenie zespołu staromiejskiego rozbłysła w sobotę. Podobnie było w Warszawie czy w Gdańsku. Władze stolicy tej zimy zabierają mieszkańców i turystów w podróż w czasie do przedwojennej Warszawy.

- Chcemy pokazać mieszkańcom miasto Gałczyńskiego, Łempickiej czy Prusa. Miasto gwarne po zmroku i rozświetlone setkami tysięcy świateł to już tradycja Warszawy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Przyznaje, że tegoroczne święta, choć w czasie pandemii inne niż zwykle, dodadzą mieszkańcom otuchy i nadziei oraz niezmiennie będą czasem rodzinnego ciepła i bliskości.

- Liczymy, że spacer z zachowaniem reżimu sanitarnego na wolnym powietrzu w pięknej scenografii stanie się okazją do bezpiecznych i pełnych świątecznej radości spotkań w gronie najbliższych – mówi prezydent.

Także w stolicy tegoroczna iluminacja z powodu pandemii rozbłyśnie w znacznie mniejszym zakresie niż w poprzednich latach.

Zgodnie z zapowiedzią miasto wprowadza oszczędności i rezygnujemy z kilku lokalizacji, w których do tej pory można było iluminację podziwiać. Ale nie zabraknie imponującej choinki czy bramy, ale też charakterystycznych postaci rodem z dawnej pocztówki: baloniarza i kataryniarza.

Iluminacje będzie można przy zachowaniu zasad pełnego reżimu sanitarnego, pamiętając o zasadzie dystansu społecznego. Tegoroczne dekoracje zostały zaplanowane tak, żeby przez swoje rozproszenie oraz rozmiar umożliwiały bezpieczne zimowe spacery, w utrzymaniu odpowiedniej odległości od innych.

- Stawiamy również na ekologię, dzięki zastosowaniu energooszczędnych diod, które pobierają nawet 8-10 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Co więcej, iluminacja została wyposażona w system zarządzania dekoracją z uwzględnieniem redukcji jej mocy w godzinach nocnych oraz uzbrojenie wszystkich elementów w urządzenia eco-saver, co obniży koszty eksploatacji o blisko 30 proc. – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

 

Świąteczny klimat Gdańska

Także dziś, po zapadnięciu zmroku Gdańsk rozbłysnął światłem tworząc w mieście niepowtarzalny, świąteczny klimat.

Rozświetlone zostały skwery i parki. Nowością jest kurtyna świetlna w Parku im. Ronalda Reagana, którą dotychczas można było spotkać w Parku Oliwskim. Ma ona 75 m. długości i 11 m. wysokości.

Ozdobiono też fontannę Czterech Kwartałów na ul. Grobla, termometr Fahrenheita na Długim Targu, czy dźwig stoczniowy na ul. Stągiewnej.

Na Zielonym moście można sfotografować się w ramce w lwami, a na Placu Kobzdeja na spacerowiczów czeka luneta, tron, dobosz oraz dekoracyjne sople. Świecącą czapkę Mikołaja zyskał napis Gdańsk na Ołowiance.

Udekorowane zostały też słupy trakcyjne wzdłuż głównych arterii drogowych miasta. Na latarniach zaświecą kolorowe gwiazdki, gałązki i płatki śniegu. Ozdoby spotkamy m.in. na takich ulicach, jak Długa, Długi Targ, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Okopowa, Podwale Grodzkie, Al. Grunwaldzka, Wajdeloty, Piwna, Stągiewna i Opata Jacka Rybińskiego.

Na Targu Węglowym zaparkowała - kareta z reniferami. Tam też zobaczymy ogromne bombki, ramkę i herb z lwami, drzewa świetlne i Anielski Młyn. Atrakcją dla najmłodszych będzie z pewnością domek św. Mikołaja gdzie zamieszkały lalki z Teatru Miniatura

Jak podaje gdański ratusz umieszczenie iluminacji zostało rozplanowane tak, żeby zachować bezpieczny dystans i ograniczyć gromadzenie się przy nich ludzi. Wszystkie iluminacje będzie można obserwować od 5 grudnia do 2 lutego, w godz. 16 -23.

 

Inni wystartowali wcześniej

A Łódź swoją iluminację odpaliła 1 grudnia. W centrum miasta rozbłysnęło 343 tysiącami energooszczędnych punktów. Montaż potrzebnych do tego lampek i girland to najbardziej pracochłonny etap harmonogramu i trwał od 20 listopada.

Także Rynek w Katowicach już gotowy do świąt Bożego Narodzenia. W piątek rozbłysły ozdoby świąteczne znane z poprzedniego roku. Wszystko przez pandemię. Miasto oszczędza na iluminacjach świątecznych, bo na nowe nie ma pieniędzy.

A inne miasta jak Bydgoszcz dopiero odpalą iluminację. Tam uroczyste odpalenie światełek na Starym Rynku – zaplanowano w najbliższą niedzielę o godz. 17. Dekoracje będą zdobić Bydgoszcz do końca stycznia.

Na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy tradycyjnie pojawiła się kilkunastometrowa choinka, która przyjechała do nas z Borów Tucholskich oraz iluminacje wokół niej: świecące prezenty, stylowe, przedwojenne auto, duży, wygodny fotel, a przy nim – nowość – kominek.

Bydgoskie latarnie przybrały formę świetlistych, diamentowych kwiatów. Miasto znów wystawiło skrzydła anioła, które cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem w ubiegłym roku.

Pojawiła się też pięciometrowa figura anioła, nawiązująca do słynnej rzeźby. I oczywiście nie mogło zabraknąć betlejemskiej szopki, do której figury wykonali uczniowie z bydgoskiego Liceum Plastycznego.

- Ze względu na oszczędność zmniejszyliśmy zakres iluminacji, nie pojawi się ona na około 10 ulicach, które były ozdobione w roku poprzednim, ale i tak będzie naprawdę barwnie, kolorowo i świątecznie. Dlatego warto zaglądać na teren toruńskiej starówki, pospacerować, by uczestniczyć w tej atmosferze zabytkowego centrum przyozdobionego świątecznymi dekoracjami – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Powrót do starej Warszawy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczeństwo
Polacy nie chcą być rozbrojeni. Boom na pozwolenia na broń
Społeczeństwo
Wybory samorządowe 2024: Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć
Społeczeństwo
Ulotka wyborcza postawiła na nogi służby w Szczucinie. Co w niej było?
Społeczeństwo
Budowlańcy zgubili urządzenie promieniotwórcze. Jest nagroda dla znalazcy
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą, aby wojsko NATO weszło na Ukrainę