fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sondaż: Polacy chcą stałych baz wojsk amerykańskich

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Zdecydowana większość Polaków chce, aby została u nas utworzona stała baza US Army, ale zapytani, czy za nią płacić, nie są już tak chętni.

Przytłaczający odsetek ankietowanych uważa, że w Polsce powinna powstać stała baza wojsk amerykańskich (57 proc.), tylko co czwarty pytany jest przeciwny takiemu pomysłowi, pozostali nie mają zdania na ten temat. Tak wynika z badań IBRIS przeprowadzonych dla „Rzeczpospolitej".

 

Za takim rozwiązaniem są głównie ludzie młodzi, w wieku 18–29 lat (70 proc.). Za utworzeniem stałej bazy są głównie widzowie „Wiadomości" TVP (71 proc.), przeciwnikami zaś osoby oglądające „Fakty" TVN (28 proc.) To przeważnie osoby o poglądach prawicowych, głównie zwolennicy Zjednoczonej Prawicy (75 proc.), ugrupowania Kukiz '15 (74 proc.) oraz PSL (60 proc.).

Czytaj także: Sondaż: Polacy nie chcą bazy o nazwie Fort Trump

Jednak ci sami respondenci pytani, czy powinniśmy za taką bazę zapłacić ponad 2 mld dol., co w trakcie wizyty w Waszyngtonie zaproponował prezydentowi USA prezydent Andrzej Duda, prezentują opinie zdecydowanie rozbieżne. Za takim rozwiązaniem jest 33,2 p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA