fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Niemcy: kościoły chrześcijańskie tracą wiernych

picture alliance/dpa
Zarówno Kościół katolicki jak i ewangelicki w Niemczech tracą coraz więcej wiernych. Pod tym względem szczególnie krytyczny był dla nich rok 2018. Powody są złożone.

W 2018 r. Kościół katolicki opuściło oficjalnie ponad 216 tys. wiernych - poinformował Episkopat Niemiec. To prawie o 29 proc. więcej niż w roku 2017. Sekretarz generalny Episkopatu o. Hans Langendörfer SJ mówił o "niepokojących statystykach".

Jeszcze więcej wiernych stracił w tym samym czasie Kościół ewangelicki - 220 tys.

W Niemczech opuszczenie wspólnoty kościelnej dokonywane jest na drodze specjalnego oświadczenia.

Oddalanie się wiernych od Kościoła

Z sondaży i prac studyjnych na ten temat wynika, że głównym powodem opuszczania wspólnoty kościelnej jest oddalanie się wiernych od Kościoła i kryzys jego wiarygodności. W przypadku Kościoła katolickiego wiele osób jako powód podaje niezgodne z duchem czasu nauczanie w zakresie moralności seksualnej, nierówne traktowanie kobiet, homoseksualistów oraz osób, które ponownie zawarły związek małżeński.

Według pracy studyjnej przeprowadzone na zlecenie diecezji Essen inne podawane motywy to: podatek kościelny, brak poczucia wspólnoty, osobisty kryzys wiary i skandale.

Problemy demograficzne

Kurcząca się liczba wiernych obu największych Kościołów ma także podłoże demograficzne. Od dłuższego czasu liczba pogrzebów przewyższa liczbę chrztów.

W 2018 r. liczba niemieckich katolików zmniejszyła się łącznie o 309 tys. i wynosi 23 mln. Liczba ewangelików zmniejszyła się o 395 tys. do 21,1 mln.

W ten sposób łączny odsetek wiernych obu największych kościołów chrześcijańskich w niemieckim społeczeństwie zbliża się do granicy 50 proc. W roku 2018 odsetek ten wyniósł 53,2 proc., rok wcześniej 54, 2 proc. Według prognoz do 2060 r. populacja chrześcijan w Niemczech skurczy się o dalszą połowę.

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA