fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kaliningrad bez małego ruchu granicznego. Powód? Kwestie bezpieczeństwa

Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Polska na razie nie przywróci małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Powodem jest jego militaryzacja – tłumaczy resort spraw wewnętrznych.

Decyzja o zawieszeniu małego ruchu granicznego z Rosją została podjęta w 2016 r. w związku z organizacją warszawskiego szczytu NATO, a także Światowych Dni Młodzieży. Choć obydwie imprezy odbyły się niemal rok temu, władze nie mają zamiaru umożliwić łatwiejszego przekraczania granicy przez osoby, które blisko niej mieszkają.

Dlaczego? Z odpowiedzi na interpelację posła Marka Biernackiego (PO) skierowanej do MSWiA wynika, że „monitorowane przez polskie służby zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski utrzymały się po zakończeniu tych wydarzeń".

„Do negatywnych zjawisk, które w ostatnim czasie uległy nasileniu, należy zaliczyć rosnącą militaryzację obwodu kaliningradzkiego, której towarzyszy proces osiedlania się na tym obszarze kadr wojskowych oraz podwyższona aktywność służb specjalnych i innych resortów siłowych. Ponadto (...) należy zwrócić uwagę na ewentualne działania polegające m.in. na działalności wywiadowczej, cyberatakach oraz nacisku ekonomicznym" – tłumaczy wiceminister SWiA Jakub Skiba.

I przypomina, powołując się na dane GUS z lat 2014–2016, że wydatki cudzoziemców przekraczających polsko-rosyjską granicę były najwyższe w I kwartale 2014 r., a potem systematycznie spadały. Zdaniem ministra Skiby nie można powiązać zmniejszenia wartości zakupów towarów i usług w Polsce jedynie z zawieszeniem umowy o małym ruchu granicznym.

To dlatego, że najniższy poziom wydatków cudzoziemców odnotowano w I kwartale 2016 r. (105,6 mln zł).

Co ciekawe, zauważalny wzrost nastąpił w drugiej połowie ubiegłego roku, a zatem już po zawieszeniu małego ruchu granicznego. Cudzoziemcy przekraczający granicę wydawali w Polsce ok. 123 mln zł na kwartał. Także informacje o wartości rachunków zarejestrowanych na polsko-rosyjskich przejściach granicznych w ramach systemu TAX FREE potwierdzają, zdaniem MSWiA, że w 2016 r. zainteresowanie zakupami w Polsce było najwyższe w IV kwartale (42,6 mln zł).

Resort spraw wewnętrznych zwraca uwagę, że znacznie spadła liczba ujawnionych przestępstw granicznych. W pierwszym półroczu 2016 r. wystawiono 3,7 tys. mandatów oraz wszczęto 10,4 tys. spraw karno-skarbowych, w drugiej – odpowiednio 2,5 tys. mandatów i wszczęto 5,8 tys. spraw.

Eksperci od dwóch lat alarmują, że Rosja wzmacnia potencjał militarny w Kaliningradzie. Chociaż nie wiadomo dokładnie, ilu jest tam żołnierzy. Na początku tego roku resort obrony Rosji informował, że zostały tam zorganizowane ćwiczenia z wykorzystaniem zestawów rakietowych Toczka oraz systemu przeciwlotniczego S-400.

W obwodzie tym znajdują się poważne siły Floty Bałtyckiej, wojska desantowe, specjalne, zmechanizowane, rakietowe. Przypomnijmy, że w 2016 r. polska Straż Graniczna odnotowała cztery przypadki naruszenia granicy przez statki bezzałogowe nadlatujące ze strony Rosji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA