fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

John McAfee znaleziony martwy w celi

AFP
Urodzony w Wielkiej Brytanii amerykański biznesmen technologiczny John McAfee zmarł w środę w więzieniu w Barcelonie. Jego prawnik poinformował, ze popełnił samobójstwo po tym, jak hiszpański Sąd Najwyższy zezwolił na jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych

Prawnik McAfee'a, Javier Villalba, powiedział, że pionier oprogramowania antywirusowego powiesił się w celi, ponieważ dziewięć miesięcy spędzonych za kratami doprowadziło go do desperacji.

Podczas rozprawy sądowej w zeszłym miesiącu, 75-letni McAfee powiedział, że biorąc pod uwagę jego wiek, spędziłby resztę życia w więzieniu, gdyby został skazany w Stanach Zjednoczonych.

- Mam nadzieję, że hiszpański sąd dostrzeże niesprawiedliwość tego procederu. Stany Zjednoczone chcą mnie wykorzystać jako przykład - tłumaczył.

McAfee przez lata uciekał przed amerykańskimi władzami, część tego czasu spędził na pokładzie megajachtu. Został postawiony w stan oskarżenia w Tennessee pod zarzutem uchylania się od płacenia podatków i został oskarżony w sprawie oszustw kryptowalutowych w Nowym Jorku.

Został zatrzymany 3 października na lotnisku w Barcelonie, gdy miał zamiar wejść na pokład samolotu do Stambułu posługując się brytyjskim paszportem.

McAfee pracował dla NASA, Xerox i Lockheed Martin, zanim w 1987 roku wprowadził na rynek pierwszy na świecie komercyjny program antywirusowy. Sprzedał swoją firmę produkującą oprogramowanie firmie Intel (INTC.O) w 2011 roku. Program nadal nosi jego nazwisko i ma 500 milionów użytkowników na całym świecie.

Hiszpański Sąd Najwyższy w środę wyraził zgodę się na ekstradycję McAfee do Stanów Zjednoczonych. Regionalny wydział sprawiedliwości potwierdził, że oczekujący na ekstradycję 75-letni Amerykanin został w środę znaleziony martwy w swojej celi. Władze więzienne badały przyczynę śmierci.

- McAfee nadal miał możliwości odwołania się od wyroku, ale nie mógł znieść więcej czasu w więzieniu - powiedział jego adwokat.

- To jest wynik okrutnego systemu, który nie miał powodu, aby trzymać tego człowieka w więzieniu tak długo - powiedział Javier Villalba. Amerykańscy prokuratorzy prawdopodobnie zwrócą się do sędziego nadzorującego sprawę uchylania się od płacenia podatków o oddalenie zarzutów z powodu śmierci McAfee.

McAfee powiedział w 2019 roku, że przez osiem lat nie płacił amerykańskich podatków dochodowych z powodów ideologicznych. W tym samym roku opuścił Stany Zjednoczone, aby uniknąć procesu, w dużej mierze mieszkając na megajachcie z żoną, czterema dużymi psami, dwoma ochroniarzami i siedmioma pracownikami.

Zaoferował pomoc Kubie w uniknięciu amerykańskiego embarga handlowego za pomocą kryptowaluty i starał się o kandydowanie na prezydenta USA.

McAfee, który w 2018 roku powiedział, że był ojcem co najmniej 47 dzieci, przez kilka lat mieszkał w Belize. Uciekł po tym, jak policja poszukiwała go w celu przesłuchania w sprawie morderstwa sąsiada z 2012 roku. Ostatecznie stwierdzono, że nie był podejrzanym.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA