fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Chiny równają z ziemią cmentarze Ujgurów. Pokazano zdjęcia

AFP
Ujgurzy są jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie. Nowe dochodzenie ujawniło, że władze Chin niszczą miejsca pochówków, gdzie spoczywają całe pokolenia muzułmańskich rodzin.

W ciągu ostatnich dwóch lat nagrobki zostały zniszczone, a ludzkie szczątki rozrzucone na dziesiątkach zbezczeszczonych cmentarzy w północno-zachodnim regionie Chin. Wykazały to analizy przeprowadzone przez AFP i Earthrise Alliance.

Oficjalnym wyjaśnieniem jest rozwój przestrzeni miejskiej i "standaryzacja" starych grobów. Zdaniem Ujgurów, którzy przebywają poza granicami Chin, jest to element wysiłków Pekinu na rzecz wyeliminowanie ich tożsamości etnicznej muzułmańskiej społeczności w Sinciangu.

AFP

- To wszystko jest częścią chińskich działań mających na celu skuteczne wyeliminowanie wszelkich przejawów tego, kim jesteśmy, aby skutecznie uczynić nas podobnymi do Chińczyków Han - uważa Salih Hudayar. Cmentarz, na którym spoczywali jego dziadkowie, został zburzony.

- Niszczą wszystkie historyczne miejsca, wszystkie cmentarze, aby odciąć nas od naszej historii, od naszych przodków - dodał.

Szacuje się, że około miliona osób zostało przeniesionych do obozów reedukacyjnych w Sinciangu. To element walki z ekstremizmem religijnym i separatyzmem.

Byli więźniowie, z którymi rozmawiał "The Telegraph", opowiedzieli o torturach, zmuszaniu do zapamiętania propagandy chińskiej Partii Komunistycznej i wyrzeczeniu się islamu.

Osoby, które pozostały na wolności, narażone są na zastraszanie i inwigilację.

Obrazy satelitarne przeanalizowane przez AFP i Earthrise Alliance pokazują, że od 2014 r. chiński rząd ekshumował i zniszczył co najmniej 45 cmentarzy ujgurskich, w tym 30 w ciągu ostatnich dwóch lat.

Źródło: Telegraph
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA