fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Uciekinierka z Korei Północnej zmarła z głodu w Seulu

Fred Ojardias [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
Uciekinierka z Korei Północnej i jej sześcioletni syn zostali znalezieni martwi w domu w Seulu - prawdopodobnie umarli z głodu. Oboje żyli w skrajnym ubóstwie i nie widziano ich już ponad dwa miesiące.

Ciała 42-letniej kobiety i jej syna odkryto w budynku mieszkalnym w dzielnicy Bongcheon w Seulu 31 lipca. Odkrycia dokonano po tym, jak pracownik firmy wodociągowej zgłosił dozorcy budynku brzydki zapach, który wyczuł w okolicy mieszkania. Wcześniej odcięte zostały dostawy wody, z powodu niezapłaconych rachunków.

Jak informuje agencja Yonhap, policja nie znalazła żadnych dowodów na samobójstwo lub zabójstwo. Sąsiedzi zeznali, że matka i jej syn nie byli widziani już od ponad dwóch miesięcy. Śledczy uważają, że oboje umarli z głodu, ponieważ w mieszkaniu nie było jedzenia. Jedynym produktem znalezionym w lodówce było chili.

Kobieta, zidentyfikowana jako Han, przybyła do Korei Południowej w 2009 roku. Wyszła za mąż za obywatela Chin i razem przenieśli się do tego kraju, ale pod koniec ubiegłego roku wróciła do Korei Południowej wraz ze swoim synem Kimem. Para rozwiodła się na początku tego roku.

Lokalny urzędnik z opieki społecznej powiedział agencji Yonhap, że matka i syn żyli w skrajnym ubóstwie. Matka otrzymywała dwa zasiłki - na dziecko i wychowawczy - w wysokości ok. 200 tys. wonów (ok. 165 dolarów) miesięcznie, ale wygasł on w marcu br.

Ponieważ Han była samotną matką i żyła znacznie poniżej granicy ubóstwa, kwalifikowałaby się do innych świadczeń, ale według Yonhap nigdy się o nie nie ubiegała. Według informacji agencji przedstawiciel opieki społecznej próbował zadzwonić do kobiety pod koniec zeszłego roku, ale ta nigdy nie oddzwoniła. Nie podjęto innych prób skontaktowania się z nią. Han prawdopodobnie nie wiedziała, w jaki sposób może uzyskać pomoc.

Północnokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia poinformowało, że zbada, jak zapobiegać podobnym przypadkom w przyszłości.

Źródło: rp.pl/ Yonhap
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA