fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Hitler znika z YouTube. Nauczyciele protestują

Czy publikowanie archiwalnych nagrań Adolfa Hitlera to szerzenie nienawiści?
Hola [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
YouTube blokuje nauczycieli historii, publikujących w serwisie archiwalne nagrania Adolfa Hitlera - donosi "The Guardian"

YouTube ogłosił, że usunie ze swych zasobów materiały gloryfikujące nazizm, by powstrzymać radykalizację widzów. W ramach tego procesu usunięte z platformy zostały także archiwalne nagrania Adolfa Hitlera, wykorzystywane przez nauczycieli w procesie edukacyjnym.

Na decyzji YouTube ucierpiał m.in. Scott Allsop, autor istniejącego od lat kanału MrAllsopHistory (Historia pana Allsopa). Allsop uczy w międzynarodowej szkole w Rumunii. Na kanale opublikował setki nagrań poświęconych historii od czasów normańskich do zimnej wojny. Teraz stracił kanał za złamanie zakazu dotyczącego mowy nienawiści. Otrzymał wysłany przez automat e-mail, w z którego dowiedział się, iż jego kanał został usunięty za publikowanie "materiałów promujących nienawiść lub przemoc".

W rozmowie z "The Guardian" historyk oświadczył, że YouTube powinien bezzwłocznie naprawić wyrządzone szkody. - Blokowany jest dostęp do ważnych materiałów, wiele kanałów identyfikowanych jest jako promujące nienawiść, gdy w rzeczywistości to nieprawda - dodał Allsop.

Inny historyk z YouTube dotknięty przez zmiany, nauczyciel historii Richard Jones-Nerzic powiedział, że choć rozumie zamysł należącej do Google platformy i że często czuł się źle, gdy sekcja komentarzy pod jego wideo była przejmowana przez neonazistów, to jednak działania YouTube są zbyt dyskryminujące i mogą być nawet odczytane jako negacjonizm.

Allsop podkreślił, że walcząc z mową nienawiści serwis YouTube powinien pamiętać o edukacji i nie polegać wyłącznie na działaniach algorytmów. - Uciszanie ludzi próbujących uczyć o zagrożeniach mowy nienawiści mogą stać w sprzeczności z celami YouTube - ocenił.

Cytowany przez "The Guardian" rzecznik YouTube oświadczył, że platforma realizuje swoje wytyczne przy użyciu technologii i ludzi. Zachęcił użytkowników publikujących kontrowersyjne treści, by dodawali kontekst, a nie jedynie publikowali oryginalne, niezmienione nagrania.

Rzecznik dodał, że po złożeniu odwołań Allsop i Jones-Nerzic odzyskali konta.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA