fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Katastrofa samolotu Lion Air. Maszyna była niesprawna

AFP
Indonezyjscy śledczy poinformowali, że samolot linii Lion Air nie był sprawny dzień przed katastrofą. 29 październiku zginęło 189 osób.

Pod koniec października samolot należący do tanich linii lotniczych Lion Air runął do morza – zginęło 189 osób.

Awaria nastąpiła 13 minut po starcie z Dżakarty. Ostatnie, co usłyszała wieża kontrolna, to prośba pilota o zgodę na zawrócenie z powodu „problemu technicznego". Wydała zgodę, ale nie wiadomo, czy pilot ją usłyszał.

Na Morzu Jawajskim szukanie rejestratora rozmów w kokpicie. Specjaliści szukający przyczyn katastrofy nowego samolotu skupili się na jego systemie zapobiegania przeciągnięciu (utracie siły nośnej) MCAS.

Indonezyjscy śledczy stwierdzili, że samolot nie był sprawny dzień przed tragicznym lotem. 

Komitet do spraw bezpieczeństwa transportu nie poinformował o szczegółowych przyczynach katastrofy. Pełen raport w tej sprawie zostanie przygotowany najprawdopodobniej najwcześniej w przyszłym roku.

Zdaniem śledczych linie Lion Air wprowadzały samolot do użytku, mimo braku rozwiązania problemów ze wskaźnikiem prędkości lotu, o czym informowali piloci w dniach poprzedzających katastrofę.

Ustalenia te potęgują obawy, że w jednym z najnowszych i najbardziej zaawansowanych komercyjnych samolotów pasażerskich na świecie wystąpiły problemy z kluczowymi systemami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA