fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Fałszywie oskarżyła Kavanaugh o gwałt. "To był fortel"

AFP
Senacka komisja ds. sprawiedliwości poinformowała FBI o kobiecie, która złożyła fałszywe oskarżenia dotyczące napaści seksualnej przeciwko sędziemu Sądu Najwyższego USA, Brettowi Kavanaugh.

W liście od przewodniczącego senackiej komisji Chucka Grassleya do dyrektora FBI Christophera Wraya można przeczytać, że demokratyczna senator Kamala Harris otrzymała list od kobiety podpisującej się "Jane Doe", która twierdziła, że Kavanaugh wraz z innym mężczyzną zgwałcił ją kilkukrotnie na tylnym siedzeniu samochodu.

Kobieta nie podała miejsca ani daty domniemanego gwałtu, a list od niej nie zawierał adresu zwrotnego.

Na początku października kobieta podpisująca się jako Judy Munro-Leighton przyznała w e-mailu do komisji, że to ona była autorką listu od Jane Doe. "Wiem, że Jane Doe nie przyciągnie uwagi mediów, ale jestem śmiertelnie przerażona możliwością ujawnienia informacji o sobie i moje rodzinie" - napisała.

Kiedy przedstawiciele komisji dotarli do niej w listopadzie, Munro-Leighton zaprzeczyła jakoby miała zostać zaatakowana przez Kavanaugh, twierdziła też, że nie jest tą Jane Doe, która napisała list.

- Zrobiłam to, by przyciągnąć uwagę - mówiła o e-mailu wysłanym komisji. - Nie jestem Jane Doe... ale czytałam list Jane Doe - przekonywała.

Kobieta w końcu przyznała się jednak, ze kontaktowała się z Kongresem kilkukrotnie by wyrazić sprzeciw wobec nominacji Kavanaugh. Przyznała, że "chciała tylko zwrócić na siebie uwagę" a o liście do komisji (w którym twierdziła, że jest Jane Doe) mówiła jako o "taktyce" i "fortelu".

Munro-Leighton, jak pisze w liście do dyrektora FBI Grassley, jest lewicową aktywistką znacznie starszą od sędziego Kavanaugh.

Nominacja Kavanaugh zatwierdzona przez Kongres we wrześniu wywołała wiele kontrowersji w związku z oskarżeniami formułowanymi pod adresem kandydata na sędziego przez prof. Christine Blasey-Ford. Kobieta twierdziła, że na imprezie w czasach licealnych, w latach 80-tych, Kavanaugh miał dopuścić się napaści seksualnej na nią. W toku przesłuchań Kavanaugh przed komisją senacką kilka innych kobiet oskarżyło znanego z konserwatywnych poglądów Kavanaugh o napaść seksualną.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA