fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Globalne ocieplenie spowoduje podwyżkę cen piwa

Pixabay
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego nie mają dobrych wiadomości dla fanów piwa. Susze i fale upałów wywołane globalnym ociepleniem zaszkodzą uprawom jęczmienia, co prawdopodobnie podwoi cenę piwa w nadchodzących dekadach

Przeprowadzone przez naukowców badanie wykazało, że pod koniec tego stulecia fale upałów i susze spowodują zniszczenia upraw jęczmienia, co w konsekwencje doprowadzi do spadku konsumpcji piwa o ok. 16 proc.

17 proc. światowej produkcji jęczmienia wykorzystywane jest do tworzenia piwa, na drugim miejscu jest produkcja paszy dla zwierząt. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że do końca tego stulecia temperatura na naszej planecie wzrośnie o ok. 5 stopni Celsjusza, co w znacznym stopniu przyczyni się na spadek produkcji piwa.

Spadek produkcji jęczmienia będzie szczególnie odczuwalny w latach, gdy susza będzie szczególnie dotkliwa. W tych latach ceny produktu mogą wzrosną dwukrotnie.

- Ceny będą rosły nierównomiernie na całym świecie, uderzając bardziej w kraje, które są uzależnione od importu, takie jak Irlandia, gdzie wzrosną prawie trzykrotnie - powiedział Nathan Mueller z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

W przypadku scenariusza, który przewiduje wzrost temperatury o 2 stopnie Celsjusza, światowa konsumpcja piwa spadnie o 4 proc., a ceny wzrosną o 15 proc.

Źródło: BuzzFeed
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA