fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kobiety za kierownicą zmienią gospodarkę Arabii Saudyjskiej

AFP
Od niedzieli kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły legalnie prowadzić samochody. Duża zmiana w prawie ma zapewnić więcej możliwości zatrudnienia dla połowy populacji kraju.

- Reforma ma zapewnić kobietom niezależność i swobodę poruszania się - mówi Enaam Gazi Al-Aswad, jedna z pierwszych kobiet, która będzie kierowcą dla aplikacji "Careem", konkurencja Ubera.

Al-Aswad uważa, że w ciągu najbliższych 10 lat dojdzie w Arabii Saudyjskiej do ewolucji. Młode kobiety będą dorastać w innej rzeczywistości. Będą mogły realizować cele, które do tej pory były dla nich niemożliwe. 

- Więcej kobiet będzie będzie mogło kontynuować swoje wymarzone kariery - uważa Saudyjska.

Czytaj także: Saudyjki odbierają pierwsze prawa jazdy

Od 1957 roku kobiety nie mogły w Arabii Saudyjskiej prowadzić samochodów. Zmiana prawa nadeszła dopiero teraz, mimo że w innych kwestiach nastąpiły już wcześniej.

Z zakazem posiadania prawa jazdy walczyli obrońcy praw człowieka, szczególnie kobiety-aktywistki, starające się o prawo do prowadzenia samochodów od wielu lat.

Możliwość prowadzenia samochodów przez kobiety to jedna z nowatorskich reform księcia Mohammada, następcy tronu, syna króla Salmana. Kolejne polegają na zwiększeniu liczby miejsc pracy dla kobiet w Arabii Saudyjskiej, czy umożliwieniu im wstępu na obiekty sportowe i udział w rozgrywkach. Kobiety otrzymały prawo głosu w wyborach municypalnych, a także mogą w nich kandydować.

Źródło: CNBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA