fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Kto wygrał w sprawie protestu niepełnosprawnych

Fotorzepa, Michał Kolanko
Protest niepełnosprawnych w Sejmie zakończył się sukcesem rządu czy niepełnosprawnych? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

"Osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom należy się wielki szacunek" - napisał na Twitterze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, po ogłoszeniu przez protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych zawieszenia trwającego od 40 dni protestu w Sejmie.

- My jesteśmy rządem bardzo wrażliwym społecznie - ocenił premier w czasie spotkania z dziennikarzami. - Przedstawiciele turboliberalnej opozycji, która niewiele, bardzo niewiele, prawie nic nie zrobiła dla poprawy losu osób niepełnosprawnych, na pewno teraz zobaczą, jak szerokie działania już zrobiliśmy, jak szerokie działania w zakresie wsparcia różnych grup społecznych robimy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

O tym, że nie wszystkie postulaty udało się spełnić, mówiła w niedzielę Iwona Hartwich. Jej zdaniem protest odbywał się w atmosferze „ciągłej pogardy ze strony obecnego rządu". – Ten rząd nie jest gotowy do dialogu, jedynie do monologu. Nigdy nie zrozumiemy, dlaczego w naszym kraju skazuje się osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji na życie w biedzie. Państwo nakazuje im żyć za niecałe 900 zł – podkreślała.

16 proc. badanych uważa, że protest niepełnosprawnych w Sejmie zakończył się sukcesem niepełnosprawnych, a co piąty wskazywał na sukces rządu. Najwięcej badanych (40 proc.) wskazało, że ani niepełnosprawni, ani rząd, nie osiągnęli sukcesu w tej sprawie. Zdania w tej sprawie nie miało 22 proc. badanych.

- Na brak sukcesu obu stron wskazywały częściej kobiety (41 proc.) oraz osoby powyżej 50 lat (45 proc.). Tego zdania są też najczęściej badani o wykształceniu wyższym (43 proc.) oraz ankietowani z miast powyżej 200 tys. mieszkańców (45 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

We wcześniejszych sondażu SW Research dla serwisu rp.pl większość ankietowanych uznało, że by pomóc niepełnosprawnym i ich opiekunom polski rząd powinien w ramach budżetu przesunąć na ten cel środki planowane na inne wydatki. 13 proc. uważało, że powinny zostać zwiększone podatki, np. tworząc tzw. daninę solidarnościową. 9 proc. było zdania, że w ogóle nie powinno się zwiększać pomocy dla tej grupy ludzi.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę interwencji funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej wobec protestujących w gmachu Sejmu 24 maja 2018 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA