fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Odkryto nowe zapiski Anny Frank. Zawierają sprośne żarty

By Unknown photographer; Collectie Anne Frank Stichting Amsterdam (Website Anne Frank Stichting, Amsterdam) [Public domain], via Wikimedia Commons
Dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowej udało się odszyfrować tekst ukryty w pamiętniku Anny Frank. Zapiski zawierają sprośne żarty i rozważania na temat seksu, antykoncepcji i prostytucji.

Naukowcom udało się odtworzyć zapiski, które były ukryte w jednym z pamiętników Anny Frank pod brązowym papierem maskującym. Odkryta treść zawiera m.in. cztery sprośne żarty.

- Każdy, kto przeczyta odkryte fragmenty, nie będzie w stanie powstrzymać uśmiechu - powiedziała Frank van Vree, dyrektor holenderskiego Instytutu ds. Wojny, Holocaustu i Badań nad Ludobójstwem.

- Sprośne żarty są często używane przez dorastające dzieci. To jasno pokazuje, że Anna, mimo swoich wielu darów, była zwyczajną dziewczynką - dodała.

Dwie nowe odkryte strony zostały zapisane 28 września 1942 roku, mniej niż trzy miesiące po tym, jak rodzina Anny Frank zaczęła się ukrywać przez nazistami w Amsterdamie. Zapiski zostały pokryte brązowym papierem, a ich treść była nieznana przez dziesięciolecia.

Dyrektor muzeum Domu Anny Frank uważa, że odkryte teksty jeszcze bardziej zbliżają nas do autorki. Zdaniem ekspertów, którzy analizują jej pamiętniki, najnowsze odkrycie więcej mówi nam o rozwoju Anny Frank jako pisarki, niż o jej zainteresowaniu seksem.

Odszyfrowania zapisków dokonali naukowcy z Holandii. Wśród notatek jest fragment mówiący o tym, że Anna dojrzała do tego, by mieć relację z mężczyzną, ale z oczywistych powodów nie zrobi tego przed ślubem.

"Wszyscy mężczyźni, jeśli są normalni, idą z kobietami. Takie kobiety zaczepiają ich na ulicy i potem idą razem. W Paryżu są do tego specjalne duże domy. Tata tam był" - pisała o prostytucji Frank.

Anna Frank i jej rodzina przez ponad dwa lata ukrywała się w Amsterdamie przed nazistami. W ręce wroga trafili 4 sierpnia 1944 roku. Rodzinę przewieziono do obozu Auschwitz. Wojnę przeżył tylko jej ojciec. Anna Frank zginęła w obozie Bergen-Belsen.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA