fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Indyjscy biskupi: Joga nie do pogodzenia z doktryną katolicką

adobestock
Specjalnie powołana komisja doktrynalna syromalabarskiego Kościoła katolickiego oceniła, że uprawianie jogi jest nie do pogodzenia z wiarą katolicką.

Kościół Syromalabarski podkreślił poglądy wyrażone przez ubiegłoroczny synod biskupów Kościoła syromalabarskiego, że joga nie jest medium odpowiednim do osiągnięcia boskiego doświadczenia.

W swoim raporcie "Joga i wiara katolicka" komisja pod przewodnictwem biskupa Mathewa Kallarangaty z diecezji Pala stwierdziła, że choć joga wspomaga zdrowie fizycznego i psychiczne, to niektóre gesty i ćwiczenia mogą stać się bałwochwalcze i zbyt łatwo można pomylić doświadczenia fizyczne płynące z uprawiania jogi z działaniem Ducha Świętego – donosi Radio Watykańskie.

W swoim zeszłorocznym okólniku dla księży i świeckich, kościół stwierdził, że "nie jest słuszne myślenie, że doświadczenie Boga i osobiste spotkanie z Panem jest możliwe dzięki jodze".

Nowy dokument komisji zwraca z kolei uwagę na polityczny wymiar jogi w Indiach. Fundamentalistyczne grupy hinduistów wykorzystują ją do przeprowadzenia ekspansji ideologicznej, próbując osiągnąć swoje sekciarskie i polityczne cele - pisze Radio Watykańskie.

Syromalabarski Kościół katolicki to jeden z Kościołów obrządku wschodniego. Gromadzi około 4,1 miliona wiernych. Należy do Kościołów katolickich i uznaje zwierzchnictwo papieża.

Źródło: rp.pl/ vaticannews.va, indianexpress.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA