Społeczeństwo

Naziści ukradli dom z Podhala. Odnaleziono go w USA

idahobusinessreview
Podczas drugiej wojny światowej Niemcy rozebrali i wywieźli dom, który powstał w Karpatach w 1914 roku. Budynek jest obecnie wystawiony na sprzedaż w amerykańskim stanie Idaho.

130-metrowy budynek powstał w Polsce w 1914 roku. 28 lat później budynek został rozebrany przez Niemców. Wywieziono go na teren III Rzeszy.

Po drugiej wojnie światowej dom został poddany lekkiej przebudowie. W oknach pojawiły się witraże, a na dachu zamontowano miedzianą dachówkę.

Kolejne doniesienia dotyczące budynku dotyczą lat 90. ubiegłego wieku. Dom został sprowadzony do USA przez handlarza antykami Derka Kleina, na zamówienie jednej z miejscowych kobiet.

Elementy domu przewieziono do Idaho, gdzie miejscowa ekipa zajmująca się budową domów z bali, postawiła go nad jeziorem Pend Oreille. Nowa właścicielka budynku w międzyczasie zmieniła decyzje i nie była dłużej zainteresowana budynkiem. Żona Derka Kleina, Mary Alderete powiedziała w rozmowie z portalem Idaho Business Review, że kobieta nigdy nie widziała na żywo tego domu.

Po kilku latach małżeństwo postanowiło odkupić budynek. Początkowo sami chcieli przeprowadzić w nim remont, jednak było to ponad ich możliwości finansowe. Postanowili wystawić dom na sprzedaż. 

Dom wystawiony jest na sprzedaż przez agencję nieruchomości Century 21 Beutler & Associates. Chętni muszą zapłacić za budynek 175 tysięcy dolarów.

Źródło: Idahobusinessreview

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL