fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwecja: Brakuje nauczycieli języka szwedzkiego dla imigrantów

123RF
Więcej nauczycieli języka szwedzkiego dla imigrantów jest potrzebnych, żeby zmniejszyć kolejki cudzoziemców czekających na miejsce na zajęciach języka szwedzkiego - wynika z raportu przygotowanego przez szwedzkie władze.

Cudzoziemcy są uprawnieni do udziału w zajęciach z języka szwedzkiego dla imigrantów w gminach, w których mieszkają. Zgodnie ze szwedzkim prawem imigrant powinien rozpocząć udział w zajęciach w ciągu trzech miesięcy od momentu uzyskania stałego meldunku w Szwecji, albo - w przypadku uchodźcy - w ciągu miesiąca od momentu zapisania się na kurs.

Jednak połowa szwedzkich gmin przyznaje, że nie jest w stanie dotrzymać tych terminów - wynika z raportu Narodowej Agencji Edukacji (Skolverket) przygotowanego na zlecenie resortu edukacji.

O kolejkach oczekujących na zajęcia, które sprawiają, że trzeba na nie czekać dłużej niż wskazują na to przepisy, poinformowało 111 gmin. W niektórych gminach na zajęcia trzeba czekać nawet pół roku.

Liczba osób uczestniczących w zajęciach szwedzkiego dla imigrantów zwiększyła się w ciągu ostatniej dekady - z 50600 w 2005 roku do 138 tys. w 2015 r. Władze spodziewają się dalszego wzrostu chętnych do udziału w zajęciach.

Wzrost osób zainteresowanych zajęciami nie przekłada się jednak na wzrost liczby nauczycieli prowadzących takie zajęcia - podaje Skolverket. Według Agencji gminy mają problem ze znalezieniem chętnych do prowadzenia takich zajęć. Aby rozwiązać ten problem niektóre gminy organizują zajęcia wieczorami lub w weekendy.

Minister szkolnictwa policealnego i edukacji dorosłych Anna Ekström przyznaje, że deficyt nauczycieli języka szwedzkiego jest problemem. - Znajomość języka szwedzkiego jest ważna w znalezieniu pracy, w zdobyciu wykształcenia i w byciu aktywnym członkiem społeczności. Im dłużej czekasz na takie zajęcia, tym dłużej trwa twoja aklimatyzacja w Szwecji - podkreśliła.

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA