fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Finowie chcą ratować gejów z Czeczenii

fotolia.com
Fińska organizacja Seta, broniąca praw środowisk LGBT, chce zebrać co najmniej kilkaset tysięcy euro, które zamierza przeznaczyć na pomoc w wyjeździe z Czeczenii zagrożonych prześladowaniami homoseksualistów.

Kilkanaście dni temu media informowały, że homoseksualistom w Czeczenii grozi więzienie, odosobnienie a nawet tortury. W Czeczenii miały powstać specjalne ośrodki dla homoseksualistów, w których osoby o takiej orientacji są przetrzymywane i regularnie bite.

W związku z tymi doniesieniami fińska Seta rozpoczęła zbiórkę pieniędzy, które mają być następnie przeznaczone na sfinansowane ewakuacji Czeczenów prześladowanych z powodu ich orientacji seksualnej. Pieniądze trafią do organizacji LGBT Network (działa na terenie Rosji i pomaga w wyjazdach osobom, którym grozi prześladowanie za ich orientację seksualną) i spożytkowane na opłacenie wyjazdu z Czeczenii, wyżywienie i koszty mieszkania w nowym miejscu.

Sekretarz generalny Sety, Kerttu Tarjamo podkreśla, że to co się dzieje w Czeczenii jest na tyle odrażające, iż niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań.

- Spytaliśmy, czy możemy im pomóc w jakiś sposób, np. zbierając dla nich pieniądze i usłyszeliśmy w odpowiedzi: "tak" - dodał Tarjamo.

Pieniądze na pomoc dla gejów z Czeczenii zbierała też szwedzka organizacja RFSL, która w ciągu tygodnia uzbierała na ten cel 50 tysięcy euro.

Tarjamo jest przekonany, że Finom uda się zebrać co najmniej kilkaset tysięcy euro.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA