fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Dania: Segregacja płciowa na basenie

123RF
Znajdujący się w Kopenhadze klub pływacki Hovedstadens Svommeklub wprowadził zajęcia z pływania tylko dla dziewcząt, w czasie których zasłaniane są okna i drzwi przez które uczestniczki zajęć mogłyby być obserwowane.

Zajęcia przeznaczone wyłącznie dla dziewcząt przeznaczone są dla młodych muzułmanek. Klub spełnił prośby rodziców dziewcząt, którzy powoływali się na względy religijne i kulturowe.

 

Kierownictwo klubu zapewnia, że zajęcia dla muzułmańskich dziewcząt mają ułatwić im integrację z duńskim społeczeństwem. Politycy i komentatorzy zwracają jednak uwagę, że jest to posunięcie niezgodne z wyznawanymi przez Duńczyków wartościami.

W zajęciach biorą udział dziewczęta w wieku 5-12 lat. Dyrektor klubu Lars Sorensen podkreśla, że dzięki takiej formule uczestniczy w nich ok. 250 dziewcząt - chociaż trzy lata temu ani jedna młoda muzułmanka nie przychodziła do klubu. - Stworzyliśmy możliwości uczestniczenia w zajęciach osobom, które w innym przypadku nie mogłyby pływać na naszym basenie - podkreśla. 

Według Sorensena przyciągnięcie dziewcząt z muzułmańskich rodzin do klubu pływackiego wzmacnia ich integrację z duńskim społeczeństwem. Dyrektor nie uważa też oddzielnych zajęć dla dziewcząt za coś nadzwyczajnego. - Stwarzamy po prostu warunki do udziału w zajęciach, tak jak umożliwiamy niektórym pływanie na basenie o długości 50 metrów, a innym - o długości 25 metrów - przekonuje.

Tymczasem zastępca burmistrza Kopenhagi Carl Christian Ebbesen z Duńskiej Partii Ludowej uważa, że takie rozwiązanie jest niszczące dla duńskiej kultury.

- Jest szaleństwem spełniać ich żądania. Mamy mało basenów, więc nie powinniśmy ich zamykać i zasłaniać zasłonami tylko po to, by zadowolić fanatyków religijnych - podkreśla. Jego zdaniem muzułmanki mogą brać udział w zajęciach na takich samych zasadach jak wszyscy inni.

Źródło: thelocal.dk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA