fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Iran: Chłosta dla poetów za uściski dłoni

123RF
Dwoje irańskich poetów - Fatemeh Ekhtesari i Mehdi Musavi zostało skazanych na 99 uderzeń batem za to, że ściskali dłonie osób przeciwnej płci, które nie były z nimi spokrewnione - informuje CNN.

Poeta i poetka zostali również skazani na wieloletnie więzienie za "obrazę świętości" w swojej twórczości - informują obrońcy praw człowieka.

Ekhtesari i Musavi w swojej twórczości poruszali sprawy społeczne. Kilkanaście dni temu obydwoje zostali skazani na długoletnie więzienie na podstawie zeznań, które mieli złożyć pod przymusem - twierdzą przedstawiciele amerykańskiego PEN Clubu (stowarzyszenia pisarzy). Wcześniej obydwoje wydawali książki legalnie mając pozwolenie irańskiego resortu kultury.

Dodatkowo poeci zostali skazani na chłostę za ściskanie dłoni przedstawicieli płci przeciwnej podczas spotkań autorskich. W Iranie uścisk dłoni mężczyzny i kobiety, którzy nie są ze sobą spokrewnieni, ani nie są małżeństwem, uznawany jest niemal za cudzołóstwo.

Rzecznik irańskiego sądu, który miał wydać wyrok w tej sprawie, odmówił komentarza. O wyroku nie informowały irańskie media.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA