fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spadki i darowizny

Udział w nieruchomości dla wdowy a PIT

123RF
Wdowa, która po śmierci męża odziedziczyła jego udział w nieruchomości nabytej przez nich przed wieloma laty do majątku wspólnego, nie musi martwić się o PIT od jej zbycia.

Fiskus nie ma szans na przekonanie Naczelnego Sądu Administracyjnego do swojej wykładni przepisów o PIT, gdy wdowa czy wdowiec musi szybko sprzedać wspólny dom po śmierci małżonka. Potwierdza to kolejne orzeczenie.

Konkretnie chodzi o sytuację, gdy mieszkanie czy dom zostały nabyte przez małżonków do wspólnego majątku, a po śmierci przypadły tylko jednemu z nich. O taki przypadek zapytano w spornej sprawie. Podatniczka wyjaśniła, że pozostawała z mężem we wspólności majątkowej. W 2000 r. wspólnie nabyli nieruchomość. W 2014 r. nabyła udział po zmarłym mężu. Już w 2015 r. sprzedała nieruchomość. Zapytała, czy w takim przypadku musi rozliczyć PIT. Sama uważała, że skoro nieruchomość została nabyta w 2000 r. do wspólnego majątku w ustawowej wspólności majątkowej, to jej sprzedaż nie podlega już opodatkowaniu PIT.

Innego zdania był fiskus. Tłumaczył, że w 2000 r. podatniczka nabyła tylko połowę udziałów w nieruchomości, drugą – po mężu – dopiero w 2014 r. w drodze dziedziczenia. Zgodnie zaś z przepisami o PIT prywatną nieruchomość można sprzedać bez PIT po upływie pięciu lat, licząc od końca roku jej nabycia. W konsekwencji wdowa powinna zapłacić PIT od części nabytej w spadku, bo ta została sprzedana już po roku.

Kobieta zaskarżyła interpretację i wygrała. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Jego zdaniem powstanie przychodu w drodze dziedziczenia udziału w majątku wspólnym małżonków nie skutkuje powstaniem obowiązku na gruncie ustawy o PIT.

Stanowiska fiskusa nie potwierdził też NSA. Odwołał się do swojej uchwały z 15 maja 2017 r. (II FPS 2/17). Wynika z niej jasno, że dla celów opodatkowania PIT odpłatnego zbycia nieruchomości i praw z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o PIT nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia decydująca jest data ich nabycia (wybudowania) do majątku wspólnego.

Jak podkreślił NSA, wspólność majątkowa to rodzaj współwłasności łącznej, bezudziałowej. Skoro ze względu na wspólność majątkową nie można wyodrębnić udziałów, które małżonkowie posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie, to nie można też przyjąć, że pięcioletni termin decydujący o podleganiu PIT biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze spadku. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 966/17

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA